Sloneczniki

Ek Doctor Ki Maut (Indie - 1991 - hindi)

Ek Doctor Ki Maut (Indie - 1991 - hindi)

17-04-2013
Reżyseria: Tapan Sinha (Kabuliwala, Aaj ka Robin Hood, Daughters of this Century, Sagina Mahato)
Scenariusz: wg Ramada Chowdhury Abhimanyu Tapan Sinha
Nagrody: 3 National Film Awards - za film, reżyserię, rolę - Pankaj Kapur, 1 Filmfare za scenariusz, 2 Bengalskiego stowarzyszenia DZiennikarzy - za rezyserię i film
 Muzyka: Vanraj Bhatia (Naseem, Mammo, Hari-Bhari, Pestonji, Junoon, Nishaant)
Zdjęcia: Sumendu Roy (Shatranj Ke Khilari, Abhijaan)
Język: hindi
Tytuł: Śmierć lekarza
Gatunek:dramat
Premiera: 1991
Ocena: IMDb 6.9/10
एक डॉकटर की मौतDoktorowi Roy (Pankaj Kapur), po dziesięciu latach, pełnych poświęceń badań, udaje się odkryć szczepionkę na trąd. Środowisko lekarzy Kalkuty z zawiści stara się powstrzymać rozgłos związany z odkryciem. Angażuje się w to nawet jego przyjaciel z czasu studiów.
Dr Dipankar Roy spotyka się z niedowierzaniem, szyderstwami, poniżeniem.Nie dostaje zgody na przedstawienie swoich wyników na Zachodzie. By utrudnić mu opis badań odgórnie zostaje przeniesiony ze szpitala kalkuckiego na wieś. W sytuacji nagonki Roy ma oparcie w latami zaniedbywanej w czas badań żonie Seemie (Shabana Azmi)....


3 października 1978 roku za sprawą badań naukowych Bangalczyka Subhasha Mukhopadhyaya  urodziło się pierwsze w Indiach dziecko poczęte w próbowce, Durga (Kanupriya Agarwal).


Dwa miesiące wcześniej w Wielkiej Brytanii na świat przyszło pierwsze na świecie dziecko poczęte w probówce. Niezależnie od tego, jaką postawę mamy wobec tego faktu ((jakie znaczenie dla tożsamości dziecka ma godność poczęcia?) dr Subhash Mukhopadhyay
mógł się z powodu  z powodu opóźnienia ze swoim odkryciem naukowym czuć bardzo zawiedziony.


Gdy po wielu latach badań ogłosił ich wyniki, zamiast z podziwem spotkał się z zawiścią rodzimych naukowców. Nie puszczono go na sympozjum naukowe do Japonii, utrudniono mu dostęp do bibliotek i laboratoriów, dręczono go dochodzeniami. Trzy lata po narodzinach Durgi, doktor popełnił samobójstwo.

Ta historia stała się punktem wyjścia dla filmu "Ek Doctor Ki Maut" (Śmierć pewnego doktora). Zamiast życia w probówce - szczepionka przeciw trądowi. Natomiast zawiść i atak podobny. Znając historię Subhasha Mukhopadhyaya wchodziłam w tę opowieść z pewnym oporem, obawiając się tragicznego końca. Na szczęście scenariusz bywa podatny na bardziej szczęśliwe zakończenia.
Niemniej film oglądałam z trudem. Przedzierając się przez mrok. W zmaganiu z małodusznością. Z ciekawością natomiast śledziłam relację małżeńską szczerze przedstawioną przez Pankaja Kapura (szczególnie wdzięczna jestem mu za  role w "The Blue Umbrella", "Dharm", "Roja")


 i Shabanę Azmi ('Nishaant").


Historię małżeństwa pokazano bardzo prawdziwie - egoizm bohaterów i fascynację,


szukanie w sobie oparcia i nierozumienie siebie.


Wszystko to spleciono ze sobą w wielu scenach.  Często rozgrywanych w ciasnych, dusznych pomieszczeniach. Z ulgą przyjęłam obrazy, w których wygnany z Kalkuty bohater rozmyśla samotnie  w wielkiej przestrzeni morza i  nieba.
W roli młodego dziennikarza komentującego w prasie naukowe osiagnięcia bohatera z przyjemnością rozpoznałam Irrfana Khana.


Warto zobaczyć ten film bengalskiego reżysera Tapana Sinhy.


.