Sloneczniki

Jab Tak Hai Jaan (Indie 2012 - hindi)

Jab Tak Hai Jaan (Indie 2012 - hindi)

19-04-2013
 - rozbrajanie  śmierci
Reżyseria: Yash Chopra (Darr, Dil To Pagal Hai,Veer-Zaara )
Scenariusz: Aditya Chopra
Muzyka: A.R. Rahman (Slumdog, Jodha Akbar, Rockstar)
Zdjęcia: Anil Mehta (Lagaan, Kal Ho Na Ho, Veer-Zaara)
Premiera:2012
Nagrody: 2 nagrody (za rolę - Anushka Sharma i za teksty piosenek - Gulzar) i 1 nominacja (za rolę - SRK)
Tytuł: Tak długo jak żyję
Gatunek: dramat miłosny
Ocena: IMDb 7.1/10Samar Anand (Shahrukh Khan) dwoi się i troi, by przeżyć  w Londynie. Targując rybami, odśnieżając kościoły, do których podążają piękne dziewczyny, lub śpiewajac na ulicy z takim zapałem, że jedna z nich Katrin Kaif) ogląda się za nim, a pewnego razu prosi go, by na urodziny ojca (Anupam Kher) nauczył ją śpiewać pendżabską pieśń. Czy można uczyć się razem śpiewać i nie zakochać się w sobie? Można, ale bohaterom się to nie udaje. Obeszłoby się bez kłopotów, gdyby Mehna nie czuła się zobowiązana spełnić oczekiwania ojca wychodząc za mąż za wybranego przez niego Anglika. Co na to Samar Anand? Od nieszczęśliwej miłości najlepiej wyzwala nagła śmierć. Jak ją znaleźć? Może rozbrajając bomby w Kaszmirze? I tak rodzi się legenda o człowieku, który nie może umrzeć. Jego historię postanawia przedstawić dziennikarka Akira (Anushka Sharma). Czy można towarzyszyć snajperowi z kamerą przy rozbrajaniu bomb i nie zakochać się w jego odwadze?Można, ale...

Wciąż spłacam Shah Rukhowi haracz wdzięczności za to, że jego K3G z siedem lat temu rozpoczęło moją historię z Indiami. Spłacam go oglądając filmy z nim. Ten film obejrzałam jednak przede wszystkim ze względu na Yasha Choprę, do którego filmów czuję sentyment. Zarówno do tych starszych (Silsila, Deewaar, Kabhie Kabhi, Mashaal) jak i późniejszych  (Darr, Dil To Pagal Hai,Veer-Zaara). Premiery swego ostatniego filmu Yash Chopra już nie doczekał.Czy film mi się podobał? Oglądałam go z dużym dystansem świadoma tego, że dziewczyna w bikini wynurzająca się w pustce Himalajów, które służą samotnikowi do tego, by je szybko przejeżdżać na motorze,to obrazy w konwencji bolly. Podobnie jak dwa wypadki plus utrata pamięci. Zgadza się. Po jednym wstrząsie mózgu bohatera na każdą z zakochanych w nim kobiet.
Motyw utraty pamięci, nagłe błyski z obrazami z przeszłości, odzyskiwanie jej, a wraz z nią swojej przeszłości i tożsamości - nawet to lubię, ale czy miałam na to akurat nastrój?
Co mnie w filmie szczególnie drażniło?
Pomijając Kaszmir, w którym dzielny indyjski patriota ratuje kaszmirskie ulice wśród bomb szukając zapomnienia o nieszczęśliwej miłości. Raziła mnie sztuczność pomysłu tłumaczącego, czemu bohaterowie muszą być rozdzieleni. Zazwyczaj napięcie buduje niezgoda rodziców, różnica kast, wyznania, ale tu rozłącza bohaterów obietnica złożona Bogu. Od początku nie podobało mi się to całe targowanie się z Bogiem. Boga w chrześcijańskim kościele (to miejsce bolly kino lubi od dawna, jeszcze w DDLJ czy Mujhse Dosti Karoge)  sprowadzono tu do roli kelnera, który klientce (granej przez - wg mnie zbyt sztuczną i sztywną - Katrinę Kaif) ma dać na męża coś białego (tylko nie brązowego!), a w zamian może sobie od niej zabrać czekoladki, papierosy i futra. Z czasem na tej szali bohaterka położy też życie i miłość. Denerwował mnie ten wątek.

W filmie lansuje się przyjaźń Pakistańczyka i Indusa, pokazuje  nam zmian w obyczajowości Indii ciąg dalszy - SRK po raz pierwszy całuje się na ekranie, a w bolly historii pojawia się zgoda na porzucenie męża i dziecka ze względu na miłość, życia szuka się w Londynie, a śmierci w Kaszmirze. Plus kamera Anila Mehty (Lagaan, Kal Ho Na Ho, Veer-Zaara), muzyka Rahmana (np w Ishq Shava) i gra Anushki Sharmy i Shahrukh Khana.
Obejrzeć?
Dla fanów SRK, który mając lat prawie pięćdziesiąt gra dwudziestopięciolatka.Magia kina?


P.S. Jeśli przypomnicie sobie, że umiecie rozbrajać bomby,  to w kolejnej scenie można obiecać miłość - do spełnienia w w następnym wcieleniu.Challa - Rabbi Shergill
  Heer - Harshdeep Kaur).
  Ishq Shava - Raghav Mathur, Shilpa Rao
Jab Tak Hai Jaan - Javed Ali, Shakthisree Gopalan
Jiya Re -  Neeti Mohan
  Saans - Mohit Chauhan, Shreya Ghoshal