Sloneczniki

Jabłka Adama (2005 - Dania)

Jabłka Adama (2005 - Dania)

04-11-2012
- Hiob czy Hitler?
Reżyseria: Anders Thomas Jensen (scenarzysta "Braci", "W lepszym świecie", 'Tuż po weselu")
Sceanriusz:Anders Thomas Jensen
Nagrody: 19 nagród, 13 nominacji  - za film, ze reżyserię, sneariusz, role - Ulrich Thomsen, Mads Mikelsen, Nikolas Bro, Ali Kazim
Obsada: Adam Pedersen (Ulrich Thomsen), Ivan (Mads Mikelsen) Gunar (Nikolas Bro), Khalid (Ali Kazim), dr KIolberg (Ole Thestrup) Sarah Swedsen (Paprika Steen)
Gatunek: komediodramat kryminalny
Produkcja:Dania., Niemcy
Język: duński
Premiera: 2005
Ocena: IMDb 7.8/10

Adam Pedersen (Ulrich Thomsen) zwykł łamać prawo i karę za to odsiadywać w więzieniu. Pewnego razu jednak zaskoczono go wysyłając na resocjalizację pod opiekę pastora Ivana (Mads Mikkelsen).


Tu Adam, faszysta ozdobiajacy swój pokój porteretem Hitlera dostaje od pastora Biblię i bardzo konkretne zadanie... upieczenia jabłecznika....To historia, w której w bardzo zabawny sposob Anders Thomas Jensen (scenarzysta "Braci", "W lepszym świecie", 'Tuż po weselu")opowiada się o bardzo poważnych sprawach. O tym, jak spostrzegamy swoją rzeczywistość. Z pytaniem, czy nie czerpiemy nadziei z łudzenia siebie, z życia w kłamstwie. Czy konfrontacja z rzeczywistością, z bardzo trudnym dla nas cierpieniem odbierze nam wiarę w Boga?
Opowieść, w której mamy tytułowe jablka Adama(czy z drzewa, którego nam nie wolno dotknąć pozostawiając Bogu decydowanie, co w ostateczności jest dobre a co złe?) płynie w cieniu Księgi Hioba.


v5.jasongraphix.com

Czy Bóg rzeczywiście bawi się człowiekiem na prośbę szatana wystawiając jego wiarę na próbę cierpienia, jak sądzi jeden z bohaterów?  Czy doświadzca nas  cudami, których znaczenia nie rozpoznajemy?
W "Jabłkach Adaam" pełna akceptacja pastora wyzwala w więźniach dobro, uwalnia ich z rozpaczy ku nadziei. W swoim czasie pastor sam będzie potrzebował tej nadziei, której źródłem będzie inny człowiek obok niego.Temat wiary, zarażania się nadzieją lub zwątpieniem, kochania człowieka w złoczyńcy,a wszystko to pokazane w poczuciu absurdu, ale i ciepła wobec ludzi. Zdumiewałam się, śmiałam się i współczułam.


Jeśli chcesz umieścić swój komentarz, skopiuję go pod tekstem. Zapraszam