Sloneczniki

Przed zachodem słońca (2004 - USA)

Przed zachodem słońca (2004 - USA)

02-07-2013
- po wschodzie i przed północą

Reżyseria: Richard Linklater ( Przed wchodem słońca, Przed północą)
Scenariusz: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
Tytuł: Before Sunset
Nagrody: 8 nagród (za role dla Julie Delpy, za film, scenariusz, reżyserię), 12 nominacji (m.in. do Oscara za scenariusz, nominacja do Złotego  Niedźwiedzia w Berlinie),
Zdjęcia: Lee Daniel

Język: angielski

Produkcja: USA
Premiera: 2004
Ocena: IMDb 8/10

Jak to było w poprzedniej części filmu - Przed wschodem słońca:

Jessie (Ethan Hawke) i Celine (Julei Delpy) spotkali się dziewięć lat temu na dworcu w Wiedniu. Czekając na pociąg przewłóczyli się całą noc po mieście. Rozmawiając ze sobą. Coraz bardziej urzeczeni sobą. Żegnając się jednak stchórzyli. Bali się z tej jednej nocy wyprowadzić przyszłość. W ostatniej chwili umówili się, że jeśli po kilku miesiącach nadal będą się sobie czuli bliscy, to spotkają się znów w Wiedniu. Do spotkania nie dosżło.

Jak jest teraz w Przed zachodem słońca:

Minęło dziewięć lat. Jessie przyjechał do Paryża na spotkanie z czytelnikami swojej książki. Opisał w niej noc w Wiedniu. Wśród  czytelników zobaczył Celine.

 

Czy tym razem wystarczy im odwagi, by zbudować jakieś razem?

Pomysł niezwykły. Zobaczyć co się dzieje z pełnymi nadziei na przyszłość bohaterami po dziewięciu latach, w których zdążyli już w jakichś związkach doświadczyć krzywdy i skrzywdzić kogoś, doznać roczarowania. Odtwórców ról Jesisiego i Celine te lata też odarły z paru złudzeń na temat siebie i innych. I think that something really good can come from trying to exorcise some of your own personal demons in your work, mówi Ethan Hawke grający głównego bohatera.

Aktualnie na ekrany wchodzi opowieść o tym, co dzieje między nimi dziewięć lat potem. W Przed północą.

To, co najciekawsze w tej trylogii o związku kobiety i mężczyzny to zbudowana na nieustającym dialogu  (z pocztówkami Wiednia, Paryża i  Grecji w tle)

analiza relacji dwojga osób, rozłożona w czasie.

Od  Przed wchodem słońca minęło już osiemnaście lat. Dziecko, które mogło się począć w pierwszą wiedeńska noc Celine i Jessiego mogłoby już osiągnąć pełnoletniość.

Jak utrzymać związek? Nie dopuścić do jego rozpadu?