Sloneczniki

Khuda Ke Liye (Pakistan 2007)

Khuda Ke Liye (Pakistan 2007)

01-08-2013
- za winy brata
Reżyseria: Shoaib Mansoor (Bol)
Premiera: 2007
Produkcja:Pakistan
Języki: urdu, angielski
Tytuł: W imię Boga; dla Boga
Ocena: IMDb 7.7/10
خدا کے لیے,
 ख़ुदा के लिए,
2000 r. Hussain Khan od lat mieszka w Londynie. Dawno zapominał o swoich pakistańskich korzeniach. Nie utrzymuje kontaktu z rodziną. Z pierwszego związku z Angielką ma córkę Mary (Iman Ali), którą wychowuje wraz z kolejną partnerką. Też Angielką. Jednak, gdy Mary zakochuje się w college'u w w Angliku, Hussain Khan  zastraszony przez ludzi z muzułmańskiej wspólnoty, decyduje się wywieźć ją do Lahore i tam z dala od Londynu przymusić do ślubu z muzułmaninem...
Sarmad (Fawad Khan) i Mansoor Khan (Shaan) wychowują się w Lahore, w muzułmańskiej rodzinie, której dalekie jest spojrzenie na islam okiem fundamentalistów.  Obu braci cieszy wspólnie tworzona muzyka. Gdy jednak młodszy brat Sarmad ulega wpływom maulany Tiraniego,odrzuca on muzykę.  Stopniowo rozszerza się w jego odczuciu wyprowadzana z zasad fałszywie rozumianego islamu strefa zakazu. Ogałaca dom rodziców z obrazów, zapuszcza brodę i zmienia dżinsy i T-shirtna tradycyjny strój muzułmanina.Uznaje też pogląd maulany, że nie ma większej cnoty dla muzułmanina, niż obronić muzułmańską dziewczynę przed ślubem z chrześcijaninem. I w ten sposób Mary wywieziona do wioski przy granicy z Afganistanem wbrew swojej woli, na prośbę rodzica poślubia Sarmada.W tym samym czasie jego starszy brat Mansoor z pasją  w Chicago wspólnie z Amerykanami współtworzy muzykę.Zakochany w Amerykance Jamie. Urzeczony wolnością Ameryki. Do czasu.11 września 2001 roku rozpadają się wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Mansoor jako Pakistańczyk zostaje w więzieniu poddany torturom...
W Londynie Dave daremnie czeka na powrót  Mary z Pakistanu. W Lahore rodzice na próżno wypatrują wieści o synu  zaginionym w USA. Człowiek może być porwany zarówno w tzw. cywilizowanym świecie, jak i w świecie  z punktu Zachodu określonym jako barbarzyński.
Khuda Ke Liye to historia dwóch braci, tego, który daje się uwieść muzułmańskiemu fundamentalizmowi aż po granicę gwałtu i zabicia człowieka i tego, którego w imię walki z tym fundamentalizmem pozbawia się wolności i bitego w więzieniu poniża. By zwątpić w dżihad trzeba usłyszeć modlitwę do Allaha wyznawaną przez muzułmanina zabijanego przez innego muzułmanina. Co trzeba, by zwątpić w ideę demokracji i broniącej praw ludzkich cywilizacji Zachodu?
Doświadczenie więzienia amerykańskiego pokazano drastycznie, obrazu gwałtu dokonywanego w imię obrony islamu oszczędzono nam.
Do Khuda Ke Liye przymierzałam się od dawna. Pięć lat temu nawet wprowadziłam już ten film w wikipedii. Jednak najpierw zobaczyłam inny film Shoaiba Mansoora


- Bol. Z mieszanymi uczuciami. Na jego debiut - Khuda Ke Liye - patrzyłam z ciekawością. I smutkiem. Zastanawiając się, czy powrót Mary/Mariam do swoich muzułmańskich korzeni jest jej zwycięstwem czy klęską? Wróciła na miejsce, w którym poddano ją przemocy wyrzekając się swej miłości. Czy czując się jej niegodną?
W filmie sąd nad gwałcicielem siłą poślubionej kobiety jest okazją do zmierzenia się dwóch idei islamu - fundamentalistycznej i liberalnej. Tę, która nie uznaje przemocy w islamie, a znajduje w nim miejsce na muzykę, głosi grający maulanę indyjski aktorNaseeruddin Shah.Ta poglądowość pewnych sytuacji, sceny z tezą drażniły mnie. Mimo to uważam, że warto zobaczyć ten film. Jego twórcy nie tylko pokazują  w nim  problem  ataku na muzułmanów w USA po 13 września 2001 roku (podobnie jak w New York, My Name Is Khan, czy opowieści Miry Nair w 11'09'01), ale też  rozliczają się z własnym fundamentalizmem i z rozdarciem tych, którzy włączywszy się w cywilizację Zachodu muszą patrzeć jak ich dzieciom obcy się staje świat ich korzeni (jak w Imienniku).

Cytat z listu torturowanego przez Amerykanów Pakistańczyka Mansoora do jego amerykańskiej żony:

Nie mogę nienawidzić wszystkich Amerykanów
tylko dlatego,
 że kilku z nich zrobiło mi krzywdę.

I dlatego, nie nienawidź, proszę wszystkich muzułmanów, tylko dlatego,
 
że kilku z nich skrzywdziło twój kraj.