Sloneczniki

Shaitan (Indie 2011 - hindi)

Shaitan (Indie 2011 - hindi)

02-09-2013
 - przyjemność bogiem
Reżyseria: Bejoy Nambiar - debiut (David)
Scenariusz:Bejoy Nambiar
Zdjęcia:Madhi
Premiera:2011
Tłumaczenie tytułu: demon, szatan
Język:hindi
Nagrody: 5 nagród, 12 nominacji (m.in. za debiut, scenariusz, wokal kobiecy, role, w tym dla Kirti Kulhali, negat. -  Kalki Koechlin, zdjęcia, film, montaż)
Ocena: IMDb 7.2/10

शैतान


Mumbaj. Homo ludens z forsą. Odurzeni narkotykami. No rules. Prowokacje, zaczepki.W rozmowach młodych teksty typu: Rozumiem, czemu ludzie używają przemocy podczas zamieszek. Czuja się wówczas częścią czegoś, co jest potężniejsze od nich. Czego częścią jest piątka młodychodurzających się koką, za szybko pędzących autem, roześmianych - do chwili wypadku, w którym giną dwie osoby. Co zrobią szantażowani przez policjanta Malwankara? Skąd wezmą pieniądze na zatuszowanie sprawy? A gdyby tak porwać jedną z dziewczyn z paczki, Amy (Kalki Koechlin)?


Jeśli jednak dochodzenie zlecą  zawieszonemu za stosowanie przemocy, właśnie porzuconemu przez żonę policjantowi Arvindowi Mathur (Rajiv Khandelwal), to  sprawy mogą się skomplikować...


David Bejoya Nambiaramnie zaciekawił, ale i  rozczarował. Zwróciłam się więc  ku jego debiutowi. Mroczny, rozedrgany, pełen niepokoju film, a w nim młodzi, używający, a nawet nadużywający życia, na oślep, gorączkowo, w poszukiwaniu przyjemności, niekoniecznie sensu. Aż po destrukcję. Wypadek, szantaż, fikcyjne porwanie, próba gwałtu, cień przeszłości (silna relacja bohaterki z jej szaloną matką) i figura policjanta w dwóch wersjach: przekupny i ten nieprzejednany.
Opowieść, dobrze filmowaną, zaczyna bliski mi obraz drogi, w głąb morza, do grobu muzułmańskiego świętego - Haji Ali widziany z góry.Ale jego pielgrzymi nie zapowiadają historii o modlącym się Mumbaju. Mimo obrazów Holi i pochodu ku czci narodzin Kryszny zobaczymy tu Mumbaj upadku tradycyjnych wartości. Jeśli w filmie pojawi się małżeństwo to zagrożone rozpadem, konfrontowane ze sobą w chwili wszczęcia sprawy rozwodowej, zasypywane pytaniami: bił? żądał posagu? czy były problemy z teściami? czy małżeństwo z miłości?
Właściwie to film akcji, z szybkim montażem. Trudno mówić o relacjach między bohaterami,


chociaż w sytuacji trudnej widać, że zachowują się jak szczury zawiązane w worku: ktoś kogoś oskarża, ktoś kogoś bije aż po utratę przytomności, ktoś donosi na policję.  Kto z tej piątki przeżyje


 i kto poniesie odpowiedzialność za wyrządzone zło? Tego dowiemy się śledząc historię, której bohaterowie ukrywają się pod osłoną burkia gonieni są malowniczo zaniedbanymi uliczkami slumsów mumbajskich, do ostatniej walki stając w klimatycznej dla Indii scenerii chrześcijańskiego kościoła.
Mimo niespokojnej atmosfery filmu obejrzałam go z dużą ciekawością.

P.S. Gdzie jeszcze miejscem walki w indyjskim filmie był chrześcijański kościół? W Sainikudu?  Nie , raczej w Athadu. Gdzie jeszcze?