Sloneczniki

Capoterra na południu Sardynii

Capoterra na południu Sardynii

13-10-2013

Radość z gościnności domu, przed którego bramą rosną z lewej kapary,z prawej figi. Wychodząc z którego patrzy się na winnice i góry.Zaledwie kwadrans piechotą oddalonego od morza.

Jego ganek obrasta wino.
Kiście winogron zwisają nad naszymi głowami.Kaktusy,kwiaty,szczególnie ten, który wielkodusznie zakwitł na nasz przyjazd.Tylko na jeden dzień. Tuż obok niego sadzawka z liliami wodnymi, osłoniętymi siatką z powodu komarów. Biegnę dalej - gaj oliwny
i dziobiące coś w ziemi kury. Przed domem kamienna posadzka i stół ocieniony znowu winoroślą. Tylko ręką sięgnąć po słodycz grona. Białego,czerwonego.Ale moją uwagę już zwraca coś nowego - czerwień papryki.
Zachwyt budzi widziany z góry, z tarasu kwitnący biało oleander.
Gdy spojrzę w drugą stronę - winnice i góry.Żartobliwą pieczę nad całością sprawuje tu żabka.Żartobliwą, bo naprawdę ja odczuwam w tym domu  obecność Boga. Dio benedici chi entra in questa casa proteggi chi esce dai pace a chi resta  - napisano na ścianie. Niech Bóg błogosławi każdemu, kto przychodzi do tego domu.... Ten dom zaspokaja duchowe potrzeby przybysza, pogoda ducha gospodarzy udziela się gościom, łącząca ich miłość wnosi spokój.
Ale i zmysły mogą się tu sycić pięknem roślin, zapachami przypraw, smakiem warzyw rwanych wprost z ziemi. Częścią naszego pobytu w Capoterra jest smak jedzenia. Przeżywamy Sardynię  w smaku oliwy z domowego tłoczenia, wina z winnicy sąsiada, pomidorów kupowanych prosto od gospodarzy, sprzedających swoje warzywa u dróg.  Na stole pod winoroślą rwany chleb i na gorąco bakłażan, papryka, cebula i czosnek. Radość wspólnego jedzenia. Z widokiem na ganek i kaktusy.Rano na kamiennej posadzce koło oliwek Angelo pokazuje nam pozycje jogi. Potem jedziemy po zakupy: wybrać melon, brzoskwinie, bakłażany i pomidory. Wystarczy być, chłonąć, smakować i czuć wdzięczność za ten czas, za to miejsce.


Nasi gospodarze wybierają się do lekarza. Ciekawa tego, gdzie tu się chodzi w czas choroby, jadę z nimi. Oto szpital lokalny.Czekając na nich wędruję ulicą podziwiając kwiatyzatrzymując się przy uwięzionych w metalu ogrodzenia konarach drzewa.Zaglądając na cudze dziedzińce,do czyichś ogrodów.Kto może mieszkać tu pod nr 20? Czy jest szczęśliwy?


Obecność kwiatów zawsze cieszy.
I owoców.

Minąwszy przystanek, Frutti de Oro,z którego można za pół godziny
znaleźć się w Calgliari czy w Puli, wracamy do domu. Pogłaskać strzegące go kaktusy.uśmiechnąć się do żabki,


 Beata la casa che i figli lasciano con dolore e alla qualeritornano congioia. Błogosławiony dom, z którego dzieci wychodzą z bólem i wracają z radością. Nie tylko dzieci. Goście również.P.S. Dla brzucha pasta sycylijska na 4 osoby:
Czosnek i cebulę drobno pokrojoną, podsmaż na oliwie, dodaj pocięte w kostkę bakłażan i pomidory (wcześniej obrane). Podduś aż puści sok. Możesz jeszcze dodać papryczkę czili (może być ta z ogrodu:)), seler naciowy  i znowu chwilę poddusić. Już jesz to?:)