Sloneczniki

Chennai Express (Indie 2013 - hindi)

Chennai Express (Indie 2013 - hindi)

14-10-2013
- miłośc z maczetą nad karkiem
Reżyseria:Rohit Shetty (Zameen, Sunday, Golmaal, Singham)
Ocena; IMDb 6.2/10Rahul (Shah Rukh Khan) to sierota, który dał się stłamsić wychowującemu go  dziadkowi. Dopiero śmierć dziadka umożliwia mu - czterdziestolatkowi już - spełnienie swoich pragnień. A jak Rahul chce wykorzystać zdobytą wolność? Szalejąc z kumplami i z panienkami na Goa. Najpierw będzie musiał jednak przysłużyć po raz ostatni dziadkowi - zgodnie z jego ostatnią wolą wysypać jego prochy w morzu w Rameswaram.
  Podróż jest na tyle daleka,
że po drodze przytrafia mu się stanąć w obronie wcale nie bezbronnej ślicznotki (Deepika Padukone) i  przeciwstawić się dwa razy większym od siebie mężczyznom z Tamil Nadu (w dodatku uzbrojonym w maczety i spokrewnionym z Meeną). Czy w ogóle dojedzie do swych kumpli czekających go na Goa?....

Chennai Express mnie rozdrażnił. Z filmów Rohita Shetty widziałam (ze względu na autentyczne tło - porwanie samolotu indyjskiego) do końca tylko jeden, Zameen. Sunday, Golmaal nie udało mi się strawić. Nie cierpię tego rodzaju rozrywki. I tak jest tutaj. SRK pokrzykuje histerycznie, wykrzywia twarz w grymasach, które mają nas rozweselić, ale które (przynajmniej mnie) w ogóle nie śmieszą, budzą raczej zażenowanie. Już poprzedni film Shah Rukh Khana (Jab Tak Hai Jaan) mnie rozczarował. Teraz też patrzę zniesmaczona: w pierwszej połowie SRK cały czas rozszerza oczy i otwiera buzię w reakcji strachu: za duże te chłopy, w rękach świeci im się stal maczet, nad wąsiskami  marsowe miny, wystraszony Szaruk ssie z nerwów róg szala potrzebującej obrony dziewczyny. Odwagę czerpie z upicia się i tańca. Nie przeczę, otaczające bohaterów krajobrazy - przepiękne. Widok przezielonej  dżungli, spadających z góry wodospadów, cudowna zieleń plantacji herbaty i ogrom morza w Rameswaram. Kolorów moc.
Ale dlaczego nagle jesteśmy na łodzi szmuglującej towary między Indiami a Sri Lanką? Teraz znowu maczeta na czyjejś szyi, pościg. Bohater (z góry było wiadomo), jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki scenarzysty, z drżącego zajączka przemienia się w tygrysa. Maczetami wywraca auta do góry nogami. 
Gdy mi nudno, poluję w filmie na hindi słówka, różne takie tam: kali bili ka rasta (droga czarnego  kota) tum  meri saath kyuon (dlaczego jesteś ze mną?) No właśnie, dlaczego? W między czasie bohatera gonią. Bardzo szybko ucieka, bo jak złapią, to głowę utną; tum jao, bat karo (idź i rozmawiaj), jakiś karzeł ostrzy maczetę, bakłas band karo (przestań sie wygłupiać), w tle słyszymy  płacz dziecka (oddaje stan ducha bohatera), ryk osła, tygrysa (podobnie pomaga nam zrozumieć w jakiej fazie rozwoju jest bohater). W przerwach między gonitwami on ją już urzekł (pewnie  aluzjami do DDLJ, Veer-Zaara,czy gadkami typu My name is Rahul and I'm not terrorist). On już też kokietuje ją swoim wiekiem dziwiąc się, że ona w nim widzi pięćdziesięciolatka. Było śmiesznie (choć nie śmiesznie), robi się łzawo (choć nie łzawo). Nawet gdy się potrząsa prochami przodka, by obudzić sumienie bohatera.  W końcu prochy spoczną w morzu, a bohater zatęskni  za absolutem i ponarzeka na maraton, w którym wszyscy biegniemy za dobrami tego a nie duchowego świata. Robiąc tym wrażenie na dziewczynie.


Ale zanim to się stanie, szukanie słówek mi się znudziło. zmęczona wymachiwaniem maczetami, sprawdzam w sieci hasło brutality in  Tamil Nadu. A na ekranie zmiana,  wnoszenie niby żony po stopniach w górę  ku świątyni (gdzie to? czy to dekoracja? czy naprawdę, gdzie?!). Niezły sposób na ostateczne zakochanie się w kimś. Niech nas ktoś wniesie 300 stopni do góry, spoci się porządnie,a jego wysiłek i  sindur jako symbol obietnicy życia z tobą do śmierci, sprawią, że  teraz już tylko możemy rzucać na niego spojrzenia spod rzęs. I ukradkiem wzdychać.
Nie śpicie? pobudka! Czas na grozę a jeśli jej brakuje, to zaczyna się hipnotyzowanie macho bolly piosenkami, by  odciągając jego uwagę śpiewem, dotrzeć do zbawiennej maczety. O znowu ucieczka. A czego nie można zapomnieć, jak się ucieka od śmierci? - oczywiście, prochów dziadka. I po wielu perypetiach, w których wystąpią porażające  obwiedzionymi czernią oczyma postacie z teatru kathakali, wojownicy kalaripayatu, pławiące się w przepychu słonie przyświątynne, a Szaruk zatańczy w podwiązanym dhoti (i nie tylko)gdy już ucieczce stanie się zadość i mogliby dalej żyć długo i szczęśliwie, bohaterowi przypomni się, że bez błogosławieństwa rodziców nie można, więc czeka nas przemówienie do serca tatusia, próba wstrząśnięcia jego uprzedzeniami, a potem?
W ruch pójdą  pałki i maczety, naszego  biją. Potem, gdy już przestaje on  być fanem Gandhiego, biją się z nim, w końcu on bije.  Krew za krew. Wreszcie walka Dawida z Goliatem. W roli Dawida Szaruk, Goliata gra Nikitin Dheer.Wielkolud tak  tłucze małego na rynku  wśród rozpadających się bransoletek i rozwalających się garnków, że już chcę pobiec na pomoc po moją procę, ale nie -  nasz bohater zakrwawiony w morzu ognia (cytat Main Hoon Naa, czy Koyla?),ale coraz bardziej wyprostowany. Jak mu głowy nie utną maczetą, to dziewczyna jego.

Na końcu - krew, pot, łzy i słowa obietnicy dozgonnej miłości.

 I pomyśleć, że znając słabość Rohita Shetty do sequeli będzie pewnie Chennai Express 2. Znowu zabawa w przedstawianie południowców z Indii jako brutalnych osiłków . Chyba, że SRK wystarczy samoświadomości, by się nie zgodzić.


Doceniam pomysł zestawienia  północy z południem, chwilami minki Deepiki. To plusy. Rasmeswaram zobaczyłam w filmie po raz pierwszy i to miejsce mnie porwało, urzekło. Święte miasto na wyspie Pamban, świątynia


most łączący wyspę z Indiami,50 km od należącej do Sri Lanki wyspy Mannar. Bardzo bym chciała to zobaczyć!
Może druga część filmu była lepsza, nie wiem - płynęłam na fali rozdrażnienia komizmem pierwszej części.

Film dla tych, którzy nie rezygnują z zobaczenia Szaruka w żadnym filmie.


PIOSENKI:

Tera Rastaa
Kashmir Main tu Kanyakumari
One Two Three Four
Chennai Express

Co znalazłam w sieci w przerwach (na ile trzeba brać poprawkę na niedokładność w zebraniu danych?):

 

  • porównanie USA z Indiami z 2006 - w USA 17 razy więcej gwałtów, 91 razy wiecej napadów niż w Indiach
  • wśród 37 krajów świata przodujących w ilości morderstw Indii nie ma (na I miejscu Turcja, ze 184 tysiącami na mln, na 23 miejscu  - Polska, wyprzedzają  nas Szwajcaria, Włochy, ale nie Niemcy i Francja)
  • wśród 50 państw przodujących w ilości gwałtów nie ma Indii (przoduje Lesotho, enklawa w RPA z O,844 na tysiąc; Belgia na 3 miejscu; Rosja na 22,  Polska na 24 , Niemcy na 15; dane z 2008r)
  • W nędzy przoduje Afryka; Bangladesz na 41 miejscu (40% poniżej minimum standardu życia), Afganistan na 51 (36% poniżej), Indie na 85 miejscu (25 % poniżej) bardziej poniżej standardu stwierdza się w Gruzji, Brazylii, Argentynie, na Białorusi; Sri Lanka 93 miejsce (23 %);  Polska na 112 miejscu (17 %)
  •  rozwody na I miejscu USA (495 na 1000), na III - Rosja,  na IV-m Anglia
  • oczekiwany wiek życia Indie na 166 miejscu (66,8 lat, tuż przed Rosją), Polska na 81 miejscu (dziesięć lat dłużej niż w Indiach: 76 lat), na piątym miejscu  Japonia
  • Najwięcej ludzi nadal w Chinach, potem w Indiach, USA; Pakistan na 6 miejscu, Bangladesz na 8, razem bez Podziału 1947 roku Indie miayby najwięcej ludności
  • największa ilość ludzi w miastach - Indie na piątym miejscu, po Japonii, Meksyku, Brazylii, USA, tuż przed Chinami
  • przyrost ludności - Indie na 88 miejscu (1,34 %),  Bangladesz na  77 (1,566), Pakistan na 76-m;  na I Afryka: Zimbabwe (4,31); Francja na 157 miejscu  (O,5) tuż przed Chinami;  na 236 krajów Polska na 206 miejscu - (-O,062)  niżej od nas Rosja, Ukraina
  • otyłość - na I miejscu  USA (30.6%),  na III  Wielka Brytania (23 %),  Niemcy na 14-m (12,9%) Polski i Indii w pierwszych 28 krajach świata (do 3%) nie ma