Sloneczniki

Kannathil Muthamittal (Indie 2002 - tamilski)

Kannathil Muthamittal (Indie 2002 - tamilski)

03-11-2013
- w poszukiwaniu zabranej wojną matki
Reżyseria:Mani Ratnam (Yuva, Dil Se i Guru)
Role:P.S. Keerthana P. S. Keerthana, R. Madhavan, Simran,  Nandita Das i Prakash Raj
Muzyka:A. R. Rahman
Tytuł:Muśnięcie; A Peck on the Cheek, )
nagrodzony wieloma nagrodami
społeczno-rodzinny dramat
2002

கன்னத்தில் முத்தமிட்டால்

 

Mankulam na wyspie Sri Lanka. Młodą dziewczynę Shyamę (Nandita Das) uszczęśliwia miłość męża Dileepana (J.D. Chakravarthi). Ich szczęście kończy się, gdy zaczynają płonąć wioski i umierać ludzie. Odżyła wojna domowa między siłami rządowymi, a Tamilskimi Tygrysami walczącymi o niezależność Tamilów na Sri Lance. Dileepan idzie walczyć w oddziałach partyzantów. Brzemienną Shyamę rodzina wysyła do Indii. Urodziwszy dziecko w obozie tamilskich uchodźców ze Sri Lanki, matka dziewczynki wraca na wyspę. Szukać zaginionego męża. Opuszczona dziewczynka zostaje zaadaptowanaprzez Thiruchelvana (R. Madhavan) i Indrę (Simran), pisarza i spikerkę TV z Ćennaj w Tamil Nadu. Po latach jako najstarsza z trójki dzieci,

 


w dniu swoich dziewiątych urodzin Amudha (P. S. Keerthana)


dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu. Wstrząśnięta tym zaczyna żarliwie domagać się od rodziców odszukania jej biologicznej matki.Thiruchelvan i Indra wyjeżdżają z dziewczynką na wyspę. Na miejscu przekonują się, że na Sri Lance nadal panuje terror wojny domowej...
Przed chwilą skopiowałam to, co lata temu pisałam na wikipedii o filmie Iruvar. Teraz kolejny film Mani Ratnama, któremu zawdzięczam tyle poruszających mnie filmów.Opisany przed laty. Do dziś pozostało we mnie wiele jego obrazów, do dziś widzę Sri Lankę w jego obrazach i poprzez inny tamilski film  Aanivaer.

 

Ale ten film wzruszył mnie też nadzieją, która przejawia się w kontaktach w pokazanej rodzinie, piękną więzią małżeńską i  rodzicielską, umiejętnością wyjścia naprzeciw problemom w tożsamości własnego dziecka. Przejmujący, niezwykły film. Cieszę się, przypomniałam go nanosząc tu namiary na jego piosenki. Znów ze łzami.

Temat wojny na Sri Lance. Film jest historią 9-letniej adoptowanej dziewczynki tamilskiej pragnącej zobaczyć swoją biologiczną matkę, która zaginęła podczas wojny domowej na wyspie Sri Lanka.Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Toronto. Film był też indyjskim kandydatem do Oscara. Spotkał się też z przychylnym przyjęciem na Festiwalu Filmowym w San Francisco.

 

MOTYWY:

* dziecko (Taare Zameen Par)

 


* oczyma dziecka

* hinduski ślub

* wojna

* porzucenie dziecka * dziecko adoptowane *

* więź córki z ojcem

* trudna więź córki z matką

* buddyzm

* terroryzm

* akcent chrześcijański

* pojednanie

 

Autorem muzyki jest A. R. Rahman

  1. "Vellai Pookal" - z napisami – A. R. Rahman
  2. Vellai Pookal - w filmie
  3. "Sundari" (4:39) – Hariharan, Tippu, Sujatha, Karthik, Madhumitha
  4. "Kannathil Muthamittal" (6:24) – Chinmayi, P. Jayachandran
  5. "Signore Signore" (3:22) – Raafique, Noel, Anupama, Swarnalatha
  6. "Vidai Kodu Engal Naadae" (6:16) – M. S. Viswanathan, Balram, Febi, A. R. Rehana