Sloneczniki

Yahaan (Indie 2004 - hindi)

Yahaan (Indie 2004 - hindi)

18-11-2013
 - Kaszmir: pokochać wroga
Reżyseria: debiut - Shoojit Sircar (Vicky Donor, Madras Cafe)
Scenariusz: Piyush Mishra (1971, The Legend of Bhagat Singh)
Zdjęcia: Ravi K. Chandran (Black, Virasat, Kannathil Muthamittal, Yuva, Dil Chahta Hai)
Gatunek:
dramat wojenny i miłosny
Tytuł: tutaj
Premiera: 2004
Nagrody: 2 (za film na Festiwalu Arabskiego i Azjatyckiego Kina - dla reżysera), za montaż (Shekhar), tekst piosenki Naam Ada Likhna (Gulzar)
Role:
Jimmy Shergill, Minissha Lamba i Yashpal Sharma
Ocena: IMDb 7.1/10

यहाँ

Czemu wróciłam właśnie do tego filmu? Dobrze go zapamietałam. Chyba mój pierwszy film o wojnie w Kaszmirze. Temat mnie bardzo poruszył, obrazy Kaszmiru, tęskny muzułmanski śpiew śpiew urzekły, a i do Jimmy'ego Shergilla od tego czasu mam pewien sentyment.  Teraz mam zamiar zobaczyć Madras Cafe, ucieszona, że debiutujący w Yahaan reżyser Shoojit Sircarpo komedii Vicky Donor (obejrzałam bez trudu, ale pamiętam z niej teraz już tylko zaskakujący w moim odczuciu w indyjskim filmie temat) powrócił do tego, co boli Indie - po Kaszmirze, Sri Lanka i uwikłanie się Indii w wojnę domową na Sri Lance (czas Rajiva Gandhiego).


O Yahaan kilka lat temu tak pisałam na wikipedii:

Akcja  Yahaan rozgrywa się w rozdartym wojną Kaszmirze.  Film opowiada historię miłości dziewczyny, siostry kaszmirskiego terrorysty, zakochanej w indyjskim żołnierzu.


 Historia ta rozgrywa się w bajkowej niegdyś dolinie Kaszmiru, w której dziś terroryści kaszmirscy i żołnierze indyjscy mówią jednym językiem – strzelając do siebie. Atmosferę przemocy, strachu i wzajemnej podejrzliwości przełamuje miłość dwojga ludziw z wrogich sobie światów: muzułmanki i hinduskiego żołnierza.
Kaszmir. Do oddziałów indyjskich walczących z kaszmirskimi terrorystami przybywa nowy oficer, kapitan Aman (Jimmy Shergill).


Przede wszystkim zostaje on ostrzeżony, aby w żadnym wypadku nie nawiązywał kontaktów z tubylcami. Wkrótce Aman łamie zakaz zakochując się w Adzie (Minissha Lamba).Gdy okazuje się, że Ada jest siostrą poszukiwanego przez armię indyjską terrorysty kaszmirskiego Shakeela, Aman staje przed sądem wojskowym oskarżony o zdradę...


MOTYWY:

* Kaszmir (Misja w Kaszmirze, Fanaa)
* armia (LOC Kargil, 1971, Lakshya)
* muzułmanie * terroryzm * motyw pogoni * Bóg, wiara, modlitwa
* dziecko innej wiary w rodzinie (Dharm, Pinjar)
* zakazana miłość * miłość między muzułmanką a hindusem
* wybuch bomby, zamach (Fanaa, Dev, Black Friday, Dil Se)
* porwanie * przesłuchanie * zakładnicy (Jestem przy tobie)
* oddziaływanie przez telewizję, radio (Phir Bhi Dil Hai Hindustani)
* pojednanieMuzykę do filmu skomponował Shantanu Moitra, autor Parineeta, 7½ Phere, Lage Raho Munna Bhai, Eklavya: The Royal Guard, Laaga Chunari Mein Daag, Khoya Khoya Chand.