Sloneczniki

Thiruda Thirudi (Indie 2003 - tamilski)

Thiruda Thirudi (Indie 2003 - tamilski)

05-01-2014
- pokochaj mnie, gdy jestem nieudacznikiem
Reż:Subramaniam Siva (debiut, potem Yogi )
Muzyka: Dhina
Premiera 2003
Język tamilski
remake z tego - w telugu (Donga Dongadi) i kannada (Sakha Sakhi)
 Tiruchirapalli (Trichy) w Tamil Nadu. Miasto nad rzeką Kaweri.


1trampabroad.wordpress.com

Vasu (Dhanush)  to dla kumpli ktoś, czyja obecność przynosi radość tańca, wspólny zachwyt nad rozkołysanymi biodrami przechodzących dziewczyn, śmiałość w zaczepianiu ich, a dla przyjaciela Chandry (Karunas) ktoś, kto obroni jego siostrę przed czyhającymi na jej honor synkami bogaczy. Jednak w oczach rodziców daleko mu do postaci pozytywnej. Oni widzą  w nim obiboka całymi dniami popijającego z kumplami na kredyt przy ulicznych straganach  herbatę, wałkonia włóczącego się z rakietą bejzbolową w ręce, kogoś, kto wraca do domu w porwanych w bójkach koszulach. Nie można go nawet porównać z bratem - ambitnym, pogrążonym w nauce, stopień po stopniu pnącym się w górę młodym człowiekiem.
Ten nigdy bezczelnie nie odpowie rodzicom, nie nagra umoralniających tyrad rodzica na magnetofonie, by przycisnąwszy tylko guzik, móc zastąpić żywe słowo przestrogi jego parodią. Nie masz uroku, którym Vasu wszystkich ujmuje.
Gdy w życiu Vasu pojawi się dziewczyna, Vijaalakshni Naidu (Chgaya Singh), przybędzie mu kłopotów. Począwszy od wypadku, defraudacji ojcowskich pieniędzy, poprzez groźbę oskarżenia go na policji, skończywszy na uwięzieniu brata. Fascynację Viji zastępuje u Vasu niechęć do niej, pragnienie unikania jej, aż po wyjazd do Chennai,
 
do pracy. Tu Vasu przeżyje rozdarcie między pragnieniami dwóch dziewczyn Viji i Pooji...Minęło już trochę czasu od chwili, gdy zobaczyłam ten film Subramaniama Sivy,więc opisawszy go od razu mogę sobie jego treść przypomnieć z własnego opisu. Sam film - był i minął. Obejrzany z przyjemnością. Co z niego zostanie? Widok Dhanusha, który gra tu bohatera  wyrażającego w imieniu mężczyzn - nieudaczników żal, że dziewczyny nie wspierają ich miłością właśnie w tych chwilach, gdy nie umieją się oni w życiu odnaleźć, że stają się oni obiektem ich uczuć dopiero wtedy, gdy mają już stałą pracę, gdy dysponują bezpiecznymi dochodami i akceptacją tatusiów. Gdzie są, czemu nas nie kochają, gdy nas inni odrzucają, gdy nie wierzymy w siebie, pyta jego bohater.
 


Co jeszcze może zapamiętam? Przekleństwo typu "niech anakonda wejdzie do twojego domu", motyw święta Raksza Bandhan z zawiązywaniem świętej nici na ręce chłopca na znak oddania się pod jego opiekę, uczynienia z niego swego brata, dziewczyny bijące się o chłopca, sytuację wymuszonej prawnie abstynencji  związanej  ze świętem urodzin Gandhiego (2 października - Gandhi Jayanti, na świecie Dzień Bez Przemocy; jedno z trzech narodowych świat Indii, obok Dnia Republiki 26 Stycznia - dnia, w którym w 1950 r Indie stały się republiką i wprowadzono  pod kierunkiem dality Ambedkara własną konstytucję - oraz 15 Dnia Niepodległości 
- święta uniezależnienia się w 1947 roku od Brytyjczyków) i zachwyt nad świątynią Thiruvanikaval (od razu umieściłam Trichy w planach naszej podróży)


PIOSENKI:
Nr tytuł piosenki
śpiewajaąy tekst
1 "Ayurveda Azhagi" Manicka Vinayagam, Srilekha Parthasarathy Na. Muthukumar
2 "Azhaga Irukanga" Timmy, Devan, Master Kiran Tha. Kannan
3 "Manmadha Raasa" Shankar Mahadevan, Malathy Lakshman Yugabharadhi
4 "Mutham Mutham" Anuradha Sriram Pa. Vijay
5 "Unna Paartha" Karthik, Pop Shalini
6 "Vandar Kuzhazhi" Udit Narayan, Radhika, Mimicry Senthil Kalaikumar