Sloneczniki

Shaurya (Indie 2008 - hindi)

Shaurya (Indie 2008 - hindi)

05-01-2014
 - Shaurya kya hai? - czym jest męstwo?
Reżyseria:Samar Khan (Kuchh Meetha Ho Jaye)
W rolach głównych Rahul Bose, Kay Kay Menon i Minissha Lamba
Tytuł: Męstwo
Zdjęcia: Carlos Catalán
dramat sądowy z 2008 roku


शौर्य


Szukam filmów o sytuacji w Kaszmirze. Ten wydał mi się bardzo realistycznie zrobiony, choć w oparciu o  sztukę Aarona Sorkina "A Few Good Men" i film "Ludzie honoru". Do dziś  dobrze pamiętam jego mroczna atmosferę, temat krzywdy i próby zadośćuczynienia sprawiedliwości. Film dedykowano  tym, którzy  strzegą nie tylko granic Indii, ale i ich wolności.  W czołówce filmu podano nam kilka cytatów z gazet:
  •  w latach 1989-2007 z powodu naruszenia praw człowieka w Kaszmirze z armii indyjskiej usunięto 89 żołnierzy (w tym 34 oficerów)
  •  w 1997 - dwadzieścia przypadkow naruszenia przez wojsko praw człowieka w Asamie
  •  w 2007  major Lal uznany za winnego gwałtu
  •   w 2005 oficer za gwałt w Kaszmirze wyrzucony  z armii indyjskiej
  • w 2006 oficer zamieszany w sprawę gwałtu w Manipurze itd


Tak opisywałam ten film ponad pięć lat temu na wikipedii:

Zdjęcia do filmu kręcono w Manali,wikitravel.org/en/Manali

w indyjskim stanie Himachal Pradesh.


nisin.deviantart.com/art/Himachal-Pradesh


Na tle konfliktu w Kaszmirze,


muslim-academy.com/possible-solutions-to-kashmir-india-conflict/


w Srinagarze


koausa.org/Nature/srinagar

adwokat (Rahul Bose) ustala okoliczności, które doprowadziły do tego, że muzułmański oficer zastrzelił swojego dowódcę. Sytuacja procesu pokazuje dramatyzm bratobójczej wojny domowej w Kaszmirze,


indiandefencereview.com/spotlights/kashmir-under-spotlight-and-our-response

 zmiany, jakich wojna dokonuje w charakterach ludzi i przemoc wyzwalająca okrucieństwo wobec innych. Film ten przedstawia też przemianę głównego bohatera - przechodzi on od postawy beztroskiej bierności ku postawie świadomej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną.

Zaręczony właśnie major Akash Kapoor (Javed Jaffrey) zostaje wysłany z nowym zadaniem do Srinagaru w ogarnięty wojną domową Kaszmir. Ma tam przyjąć funkcję oskarżyciela w procesie przeciwko muzułmańskiemu oficerowi. Javed Khan (Deepak Dobriya) zastrzelił swojego dowódcę.


 Przyjaciel Akasha, beztroski, szukający wolności w skokach z liną, major Siddhant Chudhary (Rahul Bose) nie chce się pogodzić z jego wyjazdem. Dotychczas od lat służyli razem. Na jego usilną prośbę Akashowi udaje się załatwić ich wspólny wyjazd. Siddhant ma wystąpić w procesie przeciwko przyjacielowi broniąc Javeda Khana. Wzbrania się, nie chce tego zadania. Godzi się dopiero przekonany przez Akasha, że proces będzie czystą formalnością. Oskarżony milczy. Zastrzelił swego dowódcę przy świadkach. Pozostaje mu tylko przyznać się do oczywistej winy i prosić sąd o łaskę. Sprawa przestaje jednak być tak oczywista, gdy angażuje się w nią młoda dziennikarka Kavya (Minissha Lamba). Zaatakowawszy apatię obrońcy, jego niechęć poznania racji bronionego Javeda, sprawia ona, że Siddhant zaczyna zastanawiać się nad winą oskarżonego. Coraz mnie pewności, coraz więcej wątpliwości. Sid poznawszy matkę oskarżonego, żonę zastrzelonego, dowódcę oddziału zaczyna w sądzie walczyć o oddanie sprawiedliwości milczącemu Javedowi. Staje się naprawdę jego obrońcą...Muzykę do filmu stworzył urodzony w Anglii w rodzinie pakistańskiej popularny piosenkarz, pianista, aktor i kompozytor Adnan Sami.