Sloneczniki

Pongal

Pongal

14-01-2014
- indyjskie święto urodzaju w Tamil Nadu
W tym roku obchodzi się je 14 stycznia. Tamilskie święto urodzaju, dożynek, plonu zasianego jesienią. Podobne do pendżabskiego Lohri, Bihu w Asamie i Makar Sankranti w pozostałych Indiach.Indusi uważają ten dzień związany z kalendarzem solarnym za szczęśliwy, odpowiedni do rozpoczynania nowych prac. Dlatego w miarę możliwości ubierają się też w nowe ubrania.

 

Textiles from India in a marketplace.

 

Pongal to wielkie święto, więc trwa odpowiednio długo. Cztery dni. Pierwszy z nich zwie się  Bhogi.  Wielu ludzi robiąc porządki w domu pozbywa się, a czasem wręcz spala stare rzeczy  i zakupuje nowe.  To jest znakiem rozpoczęcia nowego czasu w życiu. Drugi dzień to  Perum, znany też jako Surya Pongal, - najważniejszy dzień święta Pongal.

 

Wielu czci wówczas Surję, boga słońca, modląc się do niego.

Domy i ich okolice dekorowane są przez kobiety tworzonymi z kolorowej mąki ryżowej i gliny wzorami kolam.

 

  Trzeciego dnia (Mattu Pongal) poświęca się uwagę bydłu,

jako ze ono wkłada swój wysiłek w pracę na roli, pomaga zapewnić urodzaj. Czwarty dzień (Kanum Pongal) - to czas rodzinnych i przyjacielskich wizyt i pikników. Towarzyszy temu obdarowywanie się, śpiew, taniec i konkursy poskramiania byków.

 

 

Pongal nie jest świętem państwowym, ale religijnym na południu i w centralnych Indiach.  Tam szkoły i kolegia zamknięte są przez cztery dni. Podobnie biznes związany z rolnictwem.

Pongal jak każde święto wywodzi się z różnych legend.


Mówi się, że bóg Kryszna małym palcem  przesunął górę Govardhan w dniu Bhogi, pierwszego dnia święta Pongal.
Ma to chronić ludzi i bydło od gniewnego boga deszczu Indry. Zgodnie z legendą o bogu Śiwie trzeciego dnia święta wysłał on swego byka Nandi, by nakazał w jego imieniu ludziom, że codziennie mają przyjmować kąpiel w olejkach. Jeść zaś im wolno raz na miesiąc. Nandi pomylił się i nakazał ludziom jeść codziennie, kąpać się w olejkach  raz na miesiąc. Rozgniewany Śiwa zesłał byka Nandi na ziemię i kazał mu pomagać ludziom w uprawie ziemi, stąd Pongal stało się świętem urodzaju.


Symbole związane ze świętem Pongal wiążą je z ziemią, słońcem i uprawą roli.  Najbardziej znane to  słońce, rydwan,

 

ziarna pszenicy, sierp i kolam. Rydwan to rydwan, na którym bóg słońca Surya porusza się po niebie i ziemi, pomagając roślinom wzrastać.