Sloneczniki

Chiński Nowy Rok w Indiach

Chiński Nowy Rok w Indiach

01-02-2014
- w 2014 roku 31 stycznia

Relacje między Indiami a Chinami to jedno (warte byłyby oddzielnego postu),

a święta to drugie.

Chiński Nowy Rok jest okazją do okazania sobie wdzięczności i jednania się w rodzinie. To też czas upamiętnienia tych bliskich, którzy już od nas odeszli, naszych przodków, a także boga lub bogów. W Indiach  też nie brakuje Chińczyków, stąd obchodzony dwa dni temu, trzydziestego pierwszego stycznia także w Indiach, choć nie na tak wielką skalę jak inne święta.


Studio shot of red envelope with money and chinese lunar new year decoration

Ozdoby związane z Chińskim nowym Rokiem , w tym czerwone koperty na pieniądze.

Pierwszy dzień Nowego Chińskiego Roku zaczyna się od nowiu pierwszego miesiąca roku.Zazwyczaj dzieje się to między dwudziestym pierwszym  stycznia a dwudziestym lutego. W tym roku przypadł na trzydziesty pierwszy dzień stycznia. Chińczycy w Indiach (przede wszystkim w Kalkucie, w Tripurze) nie celebrują tego tak hucznie jak w Chinach, ale wiele tradycji zachowują.

Domy są dekorowane. W dekoracjach dominuje  czerwony kolor - symbol szczęścia i zdrowia. Czerwone flagi, czerwone oświetlenie domów i ulic.Tańce smoków, fajerwerki. Ludzie oglądają parady i tańce lwów. Modlą się za przodków. Modlą się do bogów o zdrowie i szczęście na cały rok.
Świętowanie się zaczyna wigilijną wieczerzą w przeddzień Nowego Roku. Podawane są tradycyjne chińskie dania. Po tym rodziny idą na cmentarze, do świątyń, by upamiętnić przodków.W następnych dniach odwiedza się krewnych i przyjaciół.
Sklepy, szkoły, urzędy w Indiach pozostają otwarte, ale parady i tańce w rejonach zamieszkanych przez Chińczyków mogą spowodować korki.


 


To najważniejsze święto Chińczyków, także w Indiach. Oznacza rozpoczęcie wiosny, więc zwane jest też Świętem Wiosny. Czerwone papierowe dekoracje domów mają symbolicznie strzec ich przed monstrum Nian,

które połykało ludzi i zwierzęta.

Święto jest wyrazem wdzięczności okazywanej  bogom i proszenia ich o życie w pokoju.

Huk i zapach fajerwerków ma odstraszać złe duchy. Podobnie moc tańców z udziałem smoków i lwów chińskich.


Fung paows (czerwone koperty) wypełnione pieniędzmi, a także ofiarowanie bogom   złote i srebrnych, papierowych pieniadzy spalanych na ich ołtarzach  to znak nadziei na materialny dobrobyt rodziny w rozpoczynającym się roku.