Sloneczniki

Iqbal ( Francesco D'Adamo)

Iqbal ( Francesco D'Adamo)

07-02-2014

Autor:                              Francesco D'Adamo
Tytuł oryginalny:              La storia di Iqbal
Język oryginału:               włoski
Rok wydania:                   2003
Rok wydania w Polsce:    2007
Tłumaczenie:                    Joanna Roguska-Berdyn
Kategoria:                        literatura piękna
Gatunek:                          literatura współczesna zagraniczna
Forma:                             powieść
Nagrody:                          6 nagródTo prawdziwa historia. 4-letnie pakistańskie dziecko, Iqbal Masih zostaje przez matkę za 600 rupii (12 dolarów) sprzedany do niewolniczej pracy przy produkcji dywanów.

 


Ojciec opuścił rodzinę zaraz po jego narodzinach a matki nie stać na wyżywienie pozostałych dzieci. Przykuty łańcuchami do krosna chłopiec pracuje całymi dniami. Od rana do wieczora. W nieludzkich warunkach.Mając 11 lat buntuje się. Ucieka prosząc o pomoc Front Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Przyczynia się tym do uwolnienia wielu niewolniczo wykorzystywanych dzieci.

 


Zaczyna działać w ramach tego ruchu, przemawia na spotkaniach, przekonuje. Za swoją działalność otrzymuje w Bostonie nagrodę Reebok Human Rights Award.

  


W 1995 roku, w dzień Wielkiej Nocy zostaje zamordowany w swojej rodzinnej wiosce koło Lahore w Pakistanie. Nie ma jeszcze 13 lat.

 

 

Ciężko mi było zabrać się do czytania tej malutkiej zaledwie 135 stronicowej książeczki wiedząc, że jej bohater , 12-letni Iqbal Masih już od kilkunastu lat nie żyje.

        


Bo śmierć wydaje się być przegraną, zwycięstwem jego ciemiężycieli.


Czy na pewno? Jego historię czytają ludzie na całym świecie. Dla ruchu walki z niewolnictwem dzieci stał się on symbolem walki. Jego historia krzyczy o wolność udręczonych pracą dzieci. Zaraziła pragnieniem przemieniania świata innego 12-latka.

   


W roku jego śmierci Kanadyjczyk Craig Kielburger założył wśród dzieci organizację ''Free Children''. Działa ona do dziś kierowana przez teraz już prawnika Craiga Kielburgera i przyczynia się na całym świecie (m.in w Indiach i na Sri Lance) do adopcji wiosek i zapewnienia dzieciom edukacji i ochrony zdrowia.


Problem pracujących dzieci widziałam w niejednym indyjskim filmie ("Salaam Bombay!", "Slumdog Millionaire", czy "English Babu Desi Mem" i innych).

Iqbal za wolność i odzyskanie godności zapłacił śmiercią. On chrześcijanin umarł w symbolicznym momencie, w dzień Wielkiej Nocy, w której jak wierzył, Jezus pokonał śmierć zmartwychwstając.

W tej książce Iqbal zmartwychwstaje we wszystkich dzieciach mających za jego przykładem odwagę zbuntowania się przeciwko niewolniczej pracy. A dla mnie w obrazie chłopca, który wyrwawszy  się z łańcucha przykuwającego go do krosna, puszcza latawca. Nić urywa się. I latawiec odlatuje wolny w niebo.

   
    

O nim:
* http://thekidshalloffame.com
* http://www.studentxpress.ie (o dziecięcym niewolnictwie)
* http://www.mirrorimage.com
* http://niewolniczapracadzieci.blogspot.com o nim po polsku
* http://www.youtube.com  film o nim
* http://en.wikipedia.org