Sloneczniki

City Islands (2009 - USA)

City Islands (2009 - USA)

07-11-2012
- obcy sobie w kłamstwie
Reżyseria: Raymond de Felitta
Scenariusz:Raymond de Felitta
Gatunek: komediodramat rodzinny
Premeira: 2009
Nagrody: 2 nagrody (za rolę - Dominik Garcia-Lorido, nagroda publiczności za film - Tribeca), 3 nominacje (2 za rolę - andy Garcia i 1 za film)
Ocena: IMDb 7.4/10


Vince Rizz (Andy Garcia), Joyce Rizzo (Julianna Margulies) i ich dwójka dzieci mieszkają razem w rybackiej osadzie Bronxu, City  Islands. W tej rodzinie nikt nie mówi sobie prawdy.  Cała energia idzie na osłanianie swoich kłamstw i na bronienie się przed pretensjami innych. Ewentualnie atakowanie ich w opowiedzi na ich żale.  Piekło to inni, powiedział kiedyś Sartre. Tu mamy piekło w na nastrojowym wybrzeżu City Islands. Jakie tajemnice skrywają przed sobą najbliżsi? Nastolatek Vince (Ezra Miller) spędza czas zafascynowany śledząc monstrualnie grubą sąsiadkę. Na żywo i na prowadzonej przez nią kulinarnej stronie.


 Vivien (Dominik Garcia-Lorido) dorabia jako striptiserka oszukując rodziców, że nadal studiuje w college'u. Sam Vince, strażnik więzienny, marząc o zmianie miejsca w życiu, uczęszcza na kurs aktorski.


Wstydząc się zdradzić ze swoimi marzeniami żonie, okłamuje ją, mówiąc jej, że wychodzi pograć w pokera. Joyce nie wierzy mu podejrzewając romans.


Tę pajęczynę nieporozumień, przemilczeń i braku zaufania rozrywa pojawianie się w zamkniętym systemie dysfunkcyjnej rodziny dwóch nowych osób. Vince na kursie akrorskim zaprzyjaźnia się z Molly Charlesworth (Emily Mortomer), przed którą stopniowo odsłania swoje tajemnice.


Począwszy od palenia za plecami żony, a skończywszy na przemilczeniu faktu, że lata temu porzucił swojego syna. To pomaga mu pewnego dnia wprowadzić do swojej rodziny nieznanego mu dotychczas syna. Vince przyjmuje go pod opiekę do swojej rodziny. Więźnia z nadzieją na warunkowe zwolnienie.


Tony Nardella (Steven Strait) staje się mimowolnym świadkiem zafałszowanej komunikacji w rodzinie. Uroczysty obiad   zamienia sie w farsę: pełną krzyku, obrażania siebie, odchodzenia od stołu, trzaskania drzwiami.Nieświadomy swej roli w tej farsie i tego, że jest częścią budzących jego niechęć kłamstw.


Niemniej jego obecność stworzy rodzinie szansę na nowe więzy. Uwolniając prawdę.Mimo pewnej przesady mamy, wg mnie, do czynienia z historią zabawną, nastrojową, chwilami wzruszającą, szczerze zagraną (szczególnie przez rzeczywiście ojca i córkę - Andy i Dominik Garcia)."You want to know my secret of secrets?",  rozpoczyna swoją opowieść bohater "City Islands", Vince Rizzo.


Co byście wybrali jako swój największy sekret? Czy to prawda, że prawie każda rodzina ma swój sekret sekretów?