Sloneczniki

The Dragon and the Elephant. China, India and the New World Order - David Smith

The Dragon and the Elephant. China, India and the New World Order - David Smith

20-06-2014
wyd. Profile Books
2008


Z dużą ciekawością sięgam po książki dotyczące przemian, jakie ostatnio zachodzą w Indiach. Począwszy od "India Booming" J. Farndona, przez "Planet India" M. Kamdar, "In Spite of the Gods" E. Luke'a aż po "Indie w stosunkach międzynarodowych" J. Zajączkowskiego, czy "Indie. Nowa azjatycka potęga" D. Rothermunda.
W świecie  mnożą się książki, w których wspólnie omawia się przemiany w dwóch krajach-gigantach, po latach upadku odzyskujących należne im  z racji wielkości terytorium, ilości mieszkańców i starożytności kultur miejsce w świecie. Mówię oczywiście o Indiach i Chinach. W swoim czasie z zapartym tchem czytałam "Chiny i Indie. Supermocarstwa XXI wieku" R. Meredith. Ostatnio przeczytałam książkę Davida  Smitha (brytyjskiego dziennikarza, wydawcy "The Sunday Times")



 "The Dragon and the Elephant. China, India and the New World Order". Książka z 2007 roku, ale mimo to sprawia wrażenie aktualnej. Autor omawia tu szanse i zagrożenia płynące z faktu Chiny w coraz większym stopniu przejmują w świecie  produkcję



seanews.com

 i   wykorzystując  tanią siłę roboczą obniżają ceny na towary. Indie podobnie  - w sferze usług (szczególnie w w obszarze informatyki).


livemint.com

 Chiny zaczęły się


inventorspot.com

 przemieniać


evolo.us

 wkraczając na rynki światowe w latach osiemdziesiątych, Indie otwarły się na Zachód w 1991 roku.




tuvie.com

 Jeśli szybki rozwój obu krajów z ponad miliardem ludności  utrzyma się, oba kraje znajdą się (u boku USA)  w najbliższym czasie w czołówce  świata. Mimo kontrastów (w Indiach jedno na 10 dzieci umiera przed piątym rokiem życia)


forbesindia.com

 zmiany są coraz bardziej widoczne. Gdy 26 XII 2006 roku na 200 tysięcy ofiar tsunami zginęło 12 tysiące Indusów,

indiatoday.intoday.in

 Indie nie potrzebowały już podczas tej tragedii pomocy świata. Same jej udzielały. Ich rozwój rzeczywiście imponuje, co nie przesłania faktu, że 300 milionów Indusów (z 1, 3 miliarda mieszkańców) żyje za mniej niż dolara dziennie.



news.bbc.co.uk

D. Smith przytaczając w ciekawej formie wiele danych, faktów, cytatów stawia nam pytania i  mówi wątpliwościach i nadziejach, jakie budzi w świecie ten wzrost azjatyckich gigantów.