Sloneczniki

Niebiańskie dni (1978 - USA)

Niebiańskie dni (1978 - USA)

20-10-2012
- Days of Heaven


Reżyseria: Terrence Malick ("Drzewo życia", "Cienka czerwona linia")
Scenariusz: Terrence Malick
Obsada: Richard Gere, Brooky Adams, Sam Shepard
12 nagród (Oscar za zdjęcia, BAFTA za muzykę, za reżyserię w Cannes), 8 nominacji (do Złotej Palmy za film, za scenarousz, za role - Richard Gere, za reżyserię do Złotego Globu)
Muzyka: Ennio Morricone
Zdjęcia: Nestor Almendros ('Sprawa Kramerów", "Wybór Zofii")
Premiera: 1978
Ocena: IMDb 8/101916 rok. Bill (Richard Gere), jego siostra (Linda) i jego dziewczyna Abby (Brooky Adams) wędrują po Stanach szukając sezonowych prac,
które umożliwią im przeżycie. Bill przedstawia ludziom Abby jako swoją siostrę. Razem pojawiają się też gotowi do pracy przy żniwach w Texasie.


Abby


wpada w oko właścicielowi plantacji (Sam Shepard).Bill podsłuchawszy rozmowę, z której wynika, że farmer jest śmiertelnie chory namawia ją do ślubu z ich pracodawcą. Licząc, że ta decyzja wreszcie uczyni życie całej trójki bezpiecznym, a w przyszłości dostatnim...

Minęło już trochę czasu od kiedy zdumiona "Drzewem życia" sięgnęłam po kolejny  film Terence'a Malicka. Nie zawiodłam się. Historia rozpisana na zaledwie kilka osób (jak sztuka teatralna) rozwija sie bardzo dramatycznie.  Pieniądz wkracza w relacje miłości zmieniajac ją na zawsze. Biedni zakochanistają się oddzielonymi od siebie bogaczami.
Moralitet o miłości, chciwości, wykorzystaniu kogoś i cenie za krzywdę.Historię opowiada nam dziewczynka, siostra Billa, Linda.Z smutkiem przyglądając się, co dorośli robią ze swoim życiem. Świadoma przepaści, jaka w tym filmie dzieli ociekających potem, często głodnych najemnikówi tych, których bezpiecznymi czyni pieniądz.
Film pod muzykę Morricone jest przepięknie filmowany.


Zdjęcia były już mocną stroną innych filmów Malicka ("Drzewo życia", "Cienka czerwona linia"). Autorem tych (nagrodzonych Oscarem) jest Nestor Almendros. Rodem z Barcelony.

Urzekł mnie nimi.


P.S. Szukając zdjęć do tego filmu natrafiłam na pewien obraz osoby chorej na polio. Namalowany w 1948 w Texasie "Świat Christiny" (Christina's World).
Jego autor,  Andrew Wyeth przedstawił na nim prawdziwą postać.
Coś z klimatu miejsc, w których rozegrała się historia trójki osób, którzy kochając się uwikłali się. Samotność domu w pustce pól. Sam obraz otwiera przed nami jeszcze jedno pytanie. Kim jest odrócona od nas kaleka Christina?


Jeśli chcesz umieścić swój komentarz, skopiuję go pod tekstem. Zapraszam