Sloneczniki

Londonistan - Gautam Malkani

Londonistan - Gautam Malkani

03-11-2014

432 str

ang. oryginał "Londonstani" 2006

WAB wydawnictwo Warszawa 2007


Akcja tej książki rozgrywa się w Anglii, w w londyńskiej dzielnicy, w której żyją urodzone już w Europie nastoletnie dzieci hindusów, muzułmanów i sikhów. Z Indii i Pakistanu. Bohaterami opowieści są ci, którzy wbrew oczekiwaniom rodziców, nie stawiają na naukę jako szansę na znalezienie dla siebie miejsca w obcym im świecie, ale wybierają szybkie dorabianie się  na odblokowywaniu, a potem paserstwie ukradzionych komórek.  Zbuntowani przeciwko daremnym pragnieniom rodziców upodobnienia się do białych Brytyjczyków.
Narratorem Londonistanu jest Jas, który bardzo zabiega o to, by nie odróżniać się od szybkiego w biciu Hardjita Jahala i jego paczki.  Książka zaczyna się od sceny,

sasorg.co.uk
dy Hardjit kopie do nieprzytomności  białego kolegę ze szkoły za to, że ten rzekomo nazywa bohaterów historii Pakistańcami. Kopanie białych zastępują  walki z muzułmanami sprowokowane uwodzeniem hindusek.  Gdy Jas zakochuje się w muzułmance Samirze, kryje się ze swoimi uczuciami przed kumplami nie dopuszczającymi do łamania granic między religijnych. Zabiega o bliskość dziewczyny budując związek na pozie, udawaniu i pieniądzu, uznanym tu  za  "witaminę P, która zapewnia człowiekowi witalność".
W książce skonfrontowano nas z  dwoma językami, na granicy których żyje główny bohater.  Język nieśmiałego jąkały, który pierwotnie jest językiem książek, nauki i refleksji i  dosadny, wulgarny język gangu. Jas przyjmując go, próbuje przemieniać swoje zasady i sposób, w jaki żyje na podobieństwo tego języka, który przeciwstawia się "obciachowej  mowie białych" i mowie kokosiaków tj. tych, którzy z wierzchu są brązowi a wewnątrz już biali, a więc tych, którzy "kupili kit o wykształceniu". Bohaterowie, wydziedziczeni z nieznanych im Indii i Pakistanu, wykluczeni ze świata białych swoje miejsce znajdują  w świecie przestępczym, pielęgnując kult pieniądza i "Niewidzialnej Panny Przemocy, która rozprzestrzenia się jak wirus, robiąc dobrze każdemu, kto ją ogląda".
W książce motywy dojrzewania, pożądania, pierwszych zbliżeń z dziewczyną, manipulowania drugą osobą, by móc zaspokoić swoje potrzeby.
Równolegle - walka o pozycję wśród rówieśników, o ich uznanie, podziw, o to, by się nie ośmieszyć, by nie odrzucono.
Towarzyszą temu konflikty młodych z rodzicami, bunt przeciw im oczekiwaniom, poczucie niezrozumienia. Szczególnie widać to w historii brata jednego z członków gangu, udręczonego przygotowaniami do ślubu przeżywanymi w cieniu kastowych uprzedzeń i kompleksów matki.
Znaczący motyw tożsamości. Czy bohater jest Indusem oderwanym w Londynie  od swoich korzeni, czy "kokosiakiem", z zewnątrz brązowym,  w środku białym, imitatorem kultury białych?
Gautam Malkani 


opowiada tę historię żywym, zabawnym, nierzadko (w zgodzie z realiami) wulgarnym językiem. Bohaterowie wyraziści. Zakończenie zaskakujące.