Sloneczniki

Hawana. Miasto utracone (2005 - USA)

Hawana. Miasto utracone (2005 - USA)

23-11-2012
Reżyseria: Andy Garcia (Hemingway & Fuentes)
Muzyka: Andy Garcia
Nagroda: 2 nagrody (za reżyserię, film, 3 nominacje (za reżyserię, za role - Andy Garcia, Ines Sastre)
Produkcja:USA
Język: angielski, hiszpański
Premiera: 2005
Ocena: IMDb 6.5/10



Hawana. Lata 50-te. Radością Fico Fellove (Andy Garcia)



 jest  prowadzony przez niego klub muzyczny.



Wkrótce jednak zagraża mu pojawianie się przedstawiciela mafii (Dustin Hoffman),



 domagającego się utworzenia w klubie kasyna gry. Jeszcze większe zagrożenie dla spokoju całej rodziny Fico stanowi reżym Fulgencia Batisty.




 Z trudem uwolniony z więzienia brat Fico, Ricardo (Enrique Murciano)




 przyłącza się do rewolucyjnych oddziałów Che Guevary.



tosic.com


Również drugi brat Fico, Luis angażuje się w walkę przeciw tyranowi, prosząc Fico o zaopiekowanie się (w razie, gdyby mu się coś stało) jego żoną, Aurora (Ines Sastre).



Jednak, gdy  1 stycznia 1959 roku Batista
 traci władzę na rzecz rewolucyjnego rządu Fidela Castro i Che Guevary,



c481901.r1.cf2.rackcdn.com

 sytuacja rodziny staje się jeszcze trudniejsza....

W swoim czasie pod wpływem książki "Pokażcie mi testament Adama", Południowa Ameryka bardzo obudziła moją ciekawość. Tej fascynacji towarzyszyło gorliwe uczenie się języka hiszpańskiego (niestety dziś zarzuconego). Przy okazji, jak wiele osób na świecie, dałam się uwieść rewolucyjnemu urokowi Che Guevary.


ellewinston.files.wordpress.com

tragizmowi jego ostatniej walki i śmierci.


iconicphotos.files.wordpress.com

Ten mit okazał się we mnie trudny do podważenia nawet w konfrontacji z faktami jego zasady: cel uświęca środki, która sprowadziła się po prostu do zabijania przeciwników politycznych.


3.bp.blogspot.com

Zabijał. W końcu i jego zabito.
W tej historii Che Guevara, ramię w ramię z Fidelem Castro, to ludzie, którzy obaliwszy na Kubie reżym Batisty wprowadzają swoją własną rewolucyjną tyranię. Hawana, jak i cała reszta Kuby staje się w oczach wielu ludzi miejscem straconym, światem strachu i zniewolenia.
Nie za taki świat ginie w walce jeden z braci głównego bohatera. Nie za świat, który uwiódłszy swoją ideologią drugiego z braci Fico, doprowadza go do rozpaczy i zguby. Trzeci z braci, sam Fico, utraciwszy klub na Kubie,  "ubieranej w śmiertelną koszulę komunizmu" ( jak pisał Jesienin o Rosji),  zostawiwszy na wyspie swoich rodziców, emigruje do Ameryki.
Jego los przypomina historię odtwarzającego go (sugestywnie) Kubańczyka Andy Garcię. Aktor (w tym filmie debiutujący jako reżyser i muzyk) miał trzy lata, gdy w 1959 roku rewolucjoniści Fidela przejęli władze na Kubie.  Gdy miał pięć lat, po nieudanej - mimo wsparcia amerykańskiego -  inwazji kubańskich emigrantów w Zatoce Świń na Kubie, rodzinie Andresa Arturo Garcii Menendesa udało się uciec na Florydę. 44 lata później opowiada on w tym filmie o utraconej Hawanie.

Film to historia rodzinno-miłosna z odchodzeniem pewnego świata w tle. Ma swój nastrój, nawet jeśli zdarzyły się - wg mnie - sceny sprawiające sztuczne wrażenie.
Ciekawa jestem następnego filmu Andy Garcii Hemingwaya & Fuentesa, o przyjaźni pisarza z kapitanem łodzi Fuentesem, który stanowi pierwowzór bohatera Stary człowiek i morze.