Sloneczniki

Highway (Indie 2014 - bengalski)

Highway (Indie 2014 - bengalski)

10-10-2016
– obca staniesz mi się bliższa
Reż.Sudipto Chattopadhyay
2014
Muzyka: Anuapm Roy
język bengalski
IMDb 6.3/10
Znalezione obrazy dla zapytania Highway 2014 bengal movie

Właściwie to szukałam bollywoodzkiego filmu "Highway" z nadzieją na lekką rozrywkę. Trafiłam zaciekawiona na bengalski. I wybrałam go. Może dlatego, że tak niewiele widziałam bengalskich filmów, że zapadały mi w pamięć, że właśnie mierzę się z zakupem biletu do Kalkuty. W tym filmie podobnie, jak w naszej podróży za  pół roku pewne małżeństwo

http://timesofindia.indiatimes.com/photo/38014157.cms

przyjeżdża z Kalkuty do Dardżiling.

http://icelandsikkim.com/images/darjeeling/darjeeling/p1.JPG

Trzecie lato z rzędu spędzają oni czas w miejscu, gdzie on Ashvin Kapoor (Parambrata Chatterjee) szantażując ją skokiem z góry, jeśli nie zgodzi się na małżeństwo, rzeczywiście spadł.

Wokół nich zieleń plantacji herbacianych,

http://traveljee.com/wp-content/uploads/2013/12/darjeeling.jpg

które urzekły mnie w Kerali. Ona, Sohini Dasgupta (Koel Mallick) promienieje szykując dla niego radosną nowinę, a on znudzony monotonią czteroletniego małżeństwa proponuje jej grę w udawanie nieznajomych. Przymusiwszy ją do niej, zaskoczony obserwuje, jak gra toczy się w niepożądanym kierunku. Nie dodaje pieprzu ich związkowi, ale oddala ich od siebie,


https://lh3.googleusercontent.com/-EaESTx_5Bss/U8IZJ_9V2AI/AAAAAAAEvqk/B-r3PM0u4HQ/s1600/Koel-Mallick-Parambrata-Chatterjee-movie-Highway.jpg

budzi żal, odkrywa w nich możliwość wzajemnego ranienia siebie.

http://timesofindia.indiatimes.com/photo/40169249.cms

Pojawia się też ten trzeci, muzułmanin Firdous Aga (Shilajit Majumdar). Ten, kto ją lepiej rozumie, kogo owiewa smutek straty żony, kto nie handluje herbatą, jak jej mąż, ale jest bliskim jej duchowo poetą.

https://i.ytimg.com/vi/aQO5o1hTSEE/hqdefault.jpg

W hotelu "Windermere", w którym się zatrzymują (w między czasie sprawdzałam ceny, przekonując się, że nas na niego nie stać) poznają stare małżeństwo, które 50 lat temu było w Dardżyling w podróży poślubnej. Teraz przyjeżdża uczcić tu rocznicę ślubu. Ona, Hem, niema od pięciu lat rozpaczliwie przeżywa wieloletnie milczenie syna, którego - wyrzekłszy się całego swego zabezpieczenia - wysłali do Ameryki. On, Palak zajmuje się nią czule, podaje leki, karmi, pociesza, usypia. Kolejną osobą, która w Dardżyling szuka ukojenia dla swojego bólu jest Preety (Rita Dutty Chakraborty). Rok temu straciła ona swego synka i to poezja Firdousa Agi ucisza jej rozpacz:
"Pochłania go ogień
ciało jest odpadem
wcale nie wnikliwym
mimo że odchodzi, 
wspomnienia nie da się tak łatwo zetrzeć
wędruje tu i tam
oko w oku wciąż go widzi
pozostaje na zawsze w próżni poza czasem
obraz, który nie może być zredukowany do popiołu,
 to jest właśnie nieśmiertelność"

Każdy z bohaterów tej historii mierzy się ze stratą. Jednym śmierć zabiera bliskich, od innych oni sami się odwracają.

"Wszystko pozostaje bez zmian,
jednak tym co się zmienia jest znajomy oddech
tego już nie ma"
 Ashvin to gracz. Wygrał szantażem małżeństwo, teraz gra przeciwko pustce, która wkrada się w ich więź, przeciw rutynie, braku zaskoczenia sobą. Ale gra w bycie obcym, czyni ich obcymi wobec siebie, prowokacja zastępuje czułość i współczucie obecne równolegle w stanowiącej dla tej historii tło starej parze małżeńskiej.
Gdzie granica kłamstwa i prawdy? Ile gry wytrzyma związek? Co jest istotą miłości? Kiedyś ze smutkiem patrzyłam na film Breaking Up (z Russelem Crowem i Salmą Hayek). Miłość ich bohaterów nie wytrzymała próby, bo w fazie, gdy potrzebowali już tego trzeciego - dziecka tańczyli każdy ze swoim ego. Tu też zagraża to związkowi bohaterów.
Na szczęście historia zdąża ku nadziei.
Ciekawie było obserwować tę grę przeciwko sobie, szukanie w kłamstwie prawdy, nawet jeśli były sceny, które raziły mnie sztucznością. Wciągnęłam się.

P.S. Jest jeszcze chór grecki w tej opowieści. Głos gitarzysty Dhuba (Gaurav Chakrabarty),


http://3.bp.blogspot.com/-YhLR_nOcvRI/U9TuyeGA8FI/AAAAAAAAEww/H-McW2-LAlM/s1600/Surjo+Rongeen+Full+Song++Highway++Parambrata++Koel++Gaurav++Anupam+Roy++2014+(HD)_20140727-18185818.jpg

który pod muzykę Anupama Roya

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/Anupam_roy_20110422.jpg

śpiewa o zagrożeniach małżeńskich ("Gdy cyklon kredytu mieszkaniowego uderzy...")
PIOSENKI:
Title

Singer(s)
1 "Protidin" Silajit Majumder & Anupam Roy
2 "Tomay Niyei Golpo Hok" Anupam Roy & Prashmita Paul
3 "Khela Shesh (Male)" Arijit Singh
4 "Surjyo Rangeen" Anupam Roy
5 "Phire Dekha" Tanya Sen
6 "Khela Shesh (Female)" Ujjaini Mukherjee
7 "E Porobase" Sohini Mukhopadhyay