Sloneczniki

Raincoat (2004 - hindi)

Raincoat (2004 - hindi)

15-12-2017
- miłosne kłamstwa

Przeniesiony tu z blogu Zahry (valley-of-dance) jej  post  z 3 września  2008;  w związku z zamknięciem blogów przed onet w styczniu 2018 - w 10 lecie istnienia blogu Zahry.

Produkcja:      Kailash Koppikar
Reżyseria:       Rituparno Ghosh
Scenariusz:     Rituparno Ghosh, O. Henry
Muzyka:          Debajyoti Mishra
Obsada:          Ajay Devgan, Aishwarya Rai, Annu Kapoor
Czas trwania: 120 min.

2004

hinbdi

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/c2/Raincoat_Movie_Poster.jpg   


Raincoat (Miłosne kłamstwa) Rituparno Ghosh’a jest stęsknionym spojrzeniem na miłość, o jej ofiarach, a przede wszystkim o ludzkich zachowaniach, w sytuacji, gdy rzeczywistość ich przerasta i jak trudno jest im przedstawić życie w prawdziwym świetle. Styl ma raczej gry na deskach teatru niż planu filmowego, a jego efekt w dużej mierze zależy od gry aktorów. Zarazem realizacja, jak i aktorzy wypadają naprawdę dobrze.

 https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BNjExMTFiMGEtYWViNS00ZDk4LTllNzctMWIwNDEwYTk1NGI2XkEyXkFqcGdeQXVyNjgyOTIyNTM@._V1_.jpg

 

Manoj (Ajay Devgan) jest bezrobotny i ma poważne problemy finansowe. Zrozpaczony, opuszcza swoją wioskę i jedzie do Kalkuty, aby pożyczyć pewną sumę pieniędzy od swoich szkolnych przyjaciół na rozkręcenie własnej działalności. Od samego początku, planuje odwiedzić swoją dawną miłość, do której nadal żywi szczere uczucie. Neerja (Aishwarya Rai), opuściła go przed sześciu laty dla bardziej obiecującego i bogatszego młodzieńca.
Tak więc po latach dochodzi do ich ponownego spotkania. W jedno deszczowe popołudnie, Manoj i Neerja sprzedają sobie wymyślone, ale jakże przemawiające na ich korzyść zdarzenia, które rzekomo wydarzyły się po ich rozłące.

 

https://resizing.flixster.com/h9cGF4O0HWPbRmBjmeub-4lSBjw=/1280x720/v1.bjs1NzQ1NzQ7ajsxNzU1NjsxMjAwOzEyODA7NzIw 


Manoj i Neerja oszukują się wzajemnie na temat statusu społecznego i sytuacji finansowej, za bardzo wstydzą się prawdy, której sami w rzeczywistości nie potrafią zaakceptować. Tytułowy płaszcz służy tu za metaforę pewnego rodzaju osłony przed ujawnieniem prawdy i jej nieodłącznej słabości i zwątpienia. Wydaje się nawet, że bohaterowie bardziej chcą siebie uchronić przed prawdą, niż ukochaną osobę. Dowodem na to są okna, które w filmie naprzemiennie są otwierane i zamykane; zgaszone światło i cień, znikający wraz z zapaleniem świec; refleksyjne spojrzenie w lustro; karaluch ukrywający się w ciemności zamkniętej szuflady.


Raincoat z samego założenia jest już wystarczająco prawdziwy. Ma styl  teatralny – główna część filmu rozgrywa się w jednym pokoju, a narrację stanowią dialogi Manoj i Neerji. Ten film pełni funkcję badania psychiki ludzkiej, można powiedzieć, że należy do kina kontemplacyjnego. Klimat sam w sobie jest tak gęsty i ponury, że aktorzy tylko mają go wypełnić. Towarzysząca Ajay’owi muzyka zdaje się uzewnętrzniać jego odczucia i wypełniającą pustkę, natomiast stylizacja Aishwaryi wyraźnie ma zaprzeczać Jej słowom i podkreślić Jej nonszalancję.

 

  


Jedyna pozytywna interakcja zachodzi pomiędzy Manojem i Sheilą, żoną Jego przyjaciela Aloka, która poświęca Mu wiele uwagi, doradza i pomaga powiązać koniec z końcem. Przy Niej stać Maloka na prawdziwą szczerość i otwartość, na co jednak nie potrafi zdobyć się przy Neerji.
Raincoat jest na prawdę pięknym filmem, ale jego urodę trzeba dostrzec. Ma poruszyć, coś nam powiedzieć. Może to, że lepiej się otworzyć i wypłakać, niż dusić wszystko w sobie. W końcu, co nam daje sprawianie pozorów, życie w ułudzie?
Raincoat jest zainspirowany opowiadaniem O. Henrego Gift of Magi.

 

  

 

NAPISY

 

Zaproponuję może jeszcze ścieżkę dźwiękową:
Tracklist:
01. Mathura Nagarpati – Shubha Mudgal
02. Piya Tora Kaisa Abhiman – Haribaran
03. Piya Tora Kaisa Abhiman – Shubha Mudgal
04. Radha Dekha – Shubha Mudgal
05. Akele Hum Nadiya Kinare – Shubha Mudgal
06. Hari Galiyan Hoke Aana – Meena Mishara & Group
07. Jug Jiye – Meena Mishara & Group
08. Hari Galiyan Hoke Aana (Sad) – Meena Mishara & Group

 

********Album********