Sloneczniki

Phillauri (Indie 2017 - hindi)

Phillauri (Indie 2017 - hindi)

19-12-2017
- opowiedz mi swoją historię, duchu
Reż. Anshai Lal (debiut asystenta reżysera "Chak De! India i Dostana)
język hindi
IMDb 6.1/10
2017
trailer
Na YT w hindi

http://www.en.etemaaddaily.com/pages/entertainment/filmtv/6547phillauri.jpg

Sikhijskie święto Baisakhi to najlepszy czas dla sikha na ślub, ale sikh (Suraj Sharma) przyjeżdża do Pendżabu z Ameryki z bardzo kwaśną miną. Jego narzeczona promienieje, a on patrzy na radość weselnych przygotowań wilkiem. Nie wie, co będzie robił  za miesiąc, więc przeraża go życie z jedną osobą na zawsze. Jeszcze mniej podoba mu się pomysł, by za radą astrologa pragnącego odegnać od małżeństwa nieszczęście, poślubił najpierw... drzewo. To on sam okazuje się maglikiem, urodzonym w takim układzie gwiazd, że ślub z nim może unieszczęśliwić narzeczoną. Dlatego musi najpierw poślubić drzewo, a gdy ono - przejąwszy na siebie jego nieszczęście po dokonaniu ślubnej ceremonii - zostanie ścięte, Kanan spokojnie może poślubić czekającą od lat na jego powrót z Ameryki narzeczoną. Kanan pozwala się prowadzić jak kukiełka, robią z nim, co zechcą. Mimo jego niezadowolenia. Ale los szykuje mu jeszcze trudniejsze doświadczenie. W jego sypialni pojawia się duch ślicznej dziewczyny (Anushka Sharma). Jej uroda nie robi na nim wrażenia, ale fakt przebywania na okrągło z duchem przeraża go.

https://s4.scoopwhoop.com/anj/sashi/955faed9-cb1a-461b-87a3-9bd37c927711.jpg

Okazuje się, że ścięcie poślubionego przez niego  drzewa pozbawiło miejsca przebywania dziewczynę - ducha.  Chcąc nie chcąc przyjdzie mu wysłuchać jej tragicznej historii sprzed stu lat. 
Poznanie tej historii pomoże mu dojrzeć do tego, by stanowczo podjąć wybór, który zdecyduje o całym jego przyszłym życiu...

W tym filmie są właściwie dwie opowieści, a w nich dwie pary. Druga opowieść jest wspomnieniem życia, które minęło. Snuje ją przed nami duch.  Lepiej się odnajduję w tym czasie z początków XX wieku, w skolonizowanym przez Brytyjczyków Pendżabie. W atmosferze wierszy miłosnych, które są na ustach wszystkich.

http://www.filmcompanion.in/fc-res/article/phillauri-movie-review-rahul-desai-cover-31.jpeg

  Z tajemnicą ich autorstwa. Z przemianą popijającego  Phillauri (Diljit Dosanjh), który zmienia kobietę za kobietą, chełpiąc się swoją sława   śpiewaka sprośności.

https://i2.wp.com/www.boxofficetops.com/wp-content/uploads/2017/03/Anushka-Sharma-Diljit-Dosanjh-Phillauri-1st-Tuesday-Box-Office-Collection-Report.jpg

Mężczyzna ten  spotyka na swej drodze kobietę niezwykłą, niezależna duchem, tę, z którą chce być na zawsze.

http://media1.santabanta.com/full1/Bollywood%20Movies/Phillauri/phillauri-4a.jpg

Zaskoczył mnie ten film motywem rzadko pokazywanej w Indiach masakry dokonanej przez Brytyjczyków na Indusach 13 kwietnia 1919 roku w Amritsarze.  W największe święto sikhijskie Baisakhi 50 brytyjskich żółnierzy nagle zaatakowało w zamkniętej przestrzeni pokojową manifestację. Zgibęło tysiac osób. Tysiąc pięćset zostały rannych. Wśród ofiar były kobiety i   dzieci. Masakra ta zradykalizowała Gandhiego i innych. Indusi zaangażowali się w I Wojnie Światowej w Europie licząc na pewne formy wolności, w zamian uzyskali represje i masakrę w Jallianwala Bagh. Od tego momentu celem walki stanie się pełna niezależność Indii, uzyskana trzydzieści lat później.
Nie lubię motywu duchów w filmie, więc drażnił mnie ten wątek. Bardzo. Podobnie zamiast wzruszyć rozśmieszyła mnie końcówka filmu. Niezależnie od tego, że podtrzymywała wartość   miłości większej od śmierci.

Śpiewaka gra śpiewak Diljit Dosanjh. Bardzo ciekawa jestem filmu z nim Punjab 1984. Z racji tematyki.
Dum Dum

Sahiba
Naghty Bilo