Sloneczniki

Jak w niebie (2004 - Szwwecja)

Jak w niebie (2004 - Szwwecja)

30-10-2012
- muzyka w śniegu
Reżyseria: Kay Pollak
Scenariusz: Kay Pollak
Tytuły:  Sasom i Himelen, As It Is in Heaven
Język: szwedzki
Muzyka: Stefan Nilsson
Nagrody: 2 nagrody i 11 nominacji (w tym do Oscara za niealgielskojęzyczny film, za reżyserię, scenariusz, muzykę, role - Michael Nygvist, Frida Halgren, Lennart Jaehkel, Ingela Olsson)
Premiera: 2004
IMDb 7.4/10


Daniel Dareus (Michael Nygvist), dyrygent światowej sławywiedzie życie zaprogramowane na kilka lat na przód pozostajac samotny. Coraz bardziej zmęczony. Aż po zawał serca. Uprzedzony przez lekarza, że intesywne życie po prostu wyczerpało jego serce, Daniel rusza na północ,decyduje się udać do miasteczka,


w którym spędził pierwsze lata życia. ...

Zanurzony w śniegu Norrland na dalekiej północy Szwecji


bohater odkrywa tu dziecięcą radość życia. Na widok białego królika, otoczony płatkami śniegu,który tak dobrze jest poczuć pod bosą stopą. Ślizga się po zamarzniętej drodze, marznie, niemniej nareszcie czuje, że wyrwał się z klatki sal koncertowych. W takiej wolności - po latach ćwiczeń udręczonego dziecka, któremu rodziców zastąpił menadżer - Daniel gotów jest w odnowiony sposób spotkać się z muzyką.
Zaczyna prowadzić parafialny chór,
uwalniając u zwykłych ludzi uwięzioną w ich ciele


 i duszy muzykę.


Sam ucząc się od nich nie tylko jazdy na rowerze,


ale i miłości.


Marząc, że prowadzony przez niego chór stanie się jednością, niepotrzebującą nawet dyrygenta.
Poruszył mnie ten film. Ze względu na obrazy, przedstawione tu bardzo szczerze relacje, czy pokazany związek muzyki z miłością.


Ujęła mnie obecność w chórze upośledzonego chłopca - naturalność jego włączania się w śpiew, dwa bieguny między którymi żyje: radość i strach.
To, co mnie raziło w tej opowieści to bardzo jednostronne, odpychające pokazanie pastora. Nudzą mnie już ataki na duchownych (sama znam wielu godnych podziwu). Nie zgadzam się z ideami typu: "grzech nie istnieje; rozgrzeszenie wymyślono po to, by kontrolować ludzi; Bóg nie przebacza, bo nie potępia". Bliskie mi są Słowa właśnie zabijanego Jezusa: "Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią".

Warto zobaczyć.
Jeśli chcesz umieścić swój komentarz, skopiuję go pod tekstem. Zapraszam