Sloneczniki

D -Day (Indie 2013- hindi)

D -Day (Indie 2013- hindi)

16-01-2018
- trzech wrogów i zdrajca w akcji
Reż. Nikhil Advani (Kal Ho Naa Ho, Salaam-e-Ishq, Patiala House)
IMDb 7.2/10
2013

https://jmmnewaov2.files.wordpress.com/2013/09/d-day-2013-large-cover.jpg?w=240
Ashvini Rao (Nassar) zanim odejdzie na emeryturę chciałby rozliczyć się z człowiekiem, który sponsoruje z Pakistanu  terrorystyczne zamachy w Indiach (Rishi Kapoor). Wbrew zwierzchnim władzom decyduje się na przeprowadzenie na terenie Pakistanu akcji porwania bandyty. Ma tego dokonać czwórka ludzi: specjalistka od wybuchów Zoja (Huma Qureshi), "uśpiony"  od lat w Pakistanie, żyjący życiem zwykłego bogobojnego Pakistańczyka Indus  Wala Khan (Irrfan Khan,

http://www.lyricsmint.com/wp-content/uploads/2013/06/irrfankhan-dday-1.jpg
niebezpieczny outsider Pratap Rudra Singh (Arjun Rampal) i wykupiony z więzienia killer pakistański Aslam (Aakash Dahiya). Każdy z nich ma swoje życie, które musi poświęcić dla misji, której się podejmuje. Wala Khan w oczekiwaniu na rozkaz poślubił Pakistankę Nafisę, ma z nią siedmioletniego syna Kabira. Jego żona nie domyśla się, kogo poślubiła. Nie wie, że wysyłając ją z synem  przed akcją do rodziny do Londynu, Wala żegna się z nimi na zawsze. Rudra zanim zaryzykuje życie podczas porwania bandyty zakocha się w prostytutce.

https://photos.filmibeat.com/ph-big/2013/07/d-day_13739719477.jpg
Zoya dla akcji

http://media.santabanta.com/videos/thumbs/2013/13872.jpg

 zostawia w Indiach  nieświadomego grożącego jej niebezpieczeństwa męża....



D- Day od jakiegoś już czasu czekał na swój seans. Ciągnęła mnie do niego obecność  Irrfana Khana, który mnie wzruszył już w tyłu filmach (np. W " Smak curry", czy " Życie w metrze"), zniechęcało poczucie, że zobaczę    mroczną opowieść.
Rzeczywiście, sfilmowana przez Nikhila Adwani
http://static.indianexpress.com/m-images/M_Id_453327_nikhil-advani.jpg
historia  ma swoje ciemne strony, ale i wciągające tempo akcji i jej nieoczekiwane zwroty. Uczestniczący w misji agenci mają  swoje prywatne życie, a dramat ich relacji pokazano powściągliwie i sugestywnie.  Uwiarygodniła go gra szczególnie Irrfana Khana,
http://im.rediff.com/movies/2013/jul/11nikhil-advani-d-day4.jpg
ale i Arjun Rampal mnie nie drażnił.
https://threechinguz.files.wordpress.com/2013/12/d-day-2013-brrip-720p-x264-hindi-esubs-viznu-mp4_snapshot_00-35-45_2013-12-30_16-00-01.jpg
Przekonywała córka Kamala, Sruti Hasan. Rishi Kapoor zagrał gangstera finansującego z Karaczi akty terrorystyczne w Indiach.
http://blog.lenskart.com/wp-content/uploads/2013/07/d-11-may-24.jpg
Można jego postać kojarzyć z Dawoodem Ibrahimem, którego oskarża sie o sfinansowanie aktów terrorystycznych w Mumbaju z 1993 i 2008. W tej historii wiąże się go z wybuchami bomb w Hajdarabadzie w 2013 roku. Rok później byłam w miejscu wybuchu, w idylli parku pełnego rodzin z dziećmi, zakochanych i odpoczywających na ławkach starców. O zamachu przypominała tylko zaostrzona kontrola przy wejściu. Na okrucieństwo tego zamachu przypisywanego terrorystom muzułmańskim  odpowiedziano  wybuchami bomb w meczecie hajdarabadzkim. Tak jak wybuchy bomb marcu 1993 poprzedziło rozebranie meczetu przez fanatyków hinduskich i pogrom na muzułmanach mumbajskich w styczniu 1993. Tego kontekstu   relacji muzułmańsko- hinduskich brakuje w tym filmie. Wywołuje on wrażenie, że monopol na terror mają muzułmanie. Nawet jeśli reżyser próbuje przeciwstawić się temu wrażeniu tworząc grupę komandosów porywających sponsora terroru z trzech muzułmanów i sikha. Ukłonem w kierunku Pakistanu, z którym  Indie od 1947 tj. od roku wyodrębnienia go z Indii, wojowały  czterokrotnie, jest poświęcenie w walce z terroryzmem Pakistańczyka Aslama. Przedstawiano go jednak jako mordercę przerażonego tym, co zrobią złapawszy ich Pakistańczycy, wykrzykującego: 'Wy jesteście ich wrogami, ale ja jestem w ich oczach zdrajcą".
Historia wciąga, niemniej pozostaje całkiem niewiarygodna. Drażnią monologi patriotyczne o trzech słabościach Indusa: honorze, poczuciu obowiązku i miłości do Indii. Drażni kilka innych scen. Można w D-Day zobaczyć pogrzeb muzułmański i wesele pakistańskie.
-