Sloneczniki

Kedarnath (2018 - język hindi)

Kedarnath (2018 - język hindi)

15-07-2019
- " gdy krople deszczu łączą się z niebem"
Reż.  Abhishek Kapoor (Kal Po Che!, Rock On!, Fitoor, Aryan Unbreakable)
2018
 język hindi
IMDb 6/10
Za trzy dni wylatujemy kolejny raz do Indii. Tym razem celem naszym jest północny zachód Indii, a więc między innymi stan Uttatkhand, stąd wybór filmu "Kedarnath", w którego tytule zamknięto nazwę jednego ze świętych miejsc Indii.
Zdążają do niego pielgrzymi hinduscy.
Bohaterami filmu są ci, którzy tam mieszkają żyjąc z pielgrzymów.
J
Jednym z nich jest muzułmański tragarz Mansur Khan (Sushant Singh Rajput),
w którym zakochuje się hinduska Mandakini (Sara Ali Khan)...

Różnica wyznań, różnica statusu społecznego, sprzeciw rodzin, noszenie ludzi w koszu na własnym grzbiecie i konto na facebooku zakładane z miłości do kogoś. Wyrażanie miłości zmazywaniem nocą  ze skał znienawidzonych przez ukochana  reklam, spór tych, którzy chcą powiększać zyski z pielgrzymkowego biznesu z tymi, którzy chcą ocalić przyrodę Himalajów  nie dopuszczając do zabudowania okolicy hotelami.
W filmie motyw Boga wychwalanego pod różnymi imionami. On muzułmanin nie wzdraga się jednym tchem wychwalać Go pod imieniem Allaha, a z pielgrzymami pod imieniem Śiwy, czy Kryszny.
Kedarnath to miejsce pokuty braci Pandawów z "Mahabharaty" żałujących przelewu braterskiej krwi w bitwie pod Kuruszetrą. Dla pielgrzymów  to miejsce czasowego wyzwolenia z więzów doczesności.
Bohaterowie wyzwalają się z nich też poprzez łączącą ich miłość, to w bliskości, to w oddaleniu,  z rozpaczą walcząc o jej uznanie, ocierając się o śmierć, poświęcając się.
W filmie też cień ukochanego ojca Mansura, który zginął w górach, ojca, który tak śpiewał pieśni Laty Mangeshkar, że duszę jego widac było w jego oczach,  od  którego syn nauczył to być pomocnym i wdzięcznym Bogu pod każdą postacią, stąd w filmie wołanie o jedność hinduską i muzułmanów, przekonywanie, że jaskinie Armanath świętą dla hinduskiej wyznawców Śiwy odkrył muzułmanie Ali Malik, że muzułmanie tu to część hinduskiego pielgrzymowania - noszą pielgrzymów na plecach głosząc im po drodze chwała Śiwie, szepcząc im to umierającym na szlaku.
W filmie obrazy wesela, najlepiej dwóch ślubów. Bo gdzie można z taką mocą wyrazic miłość, jak w śpiewie i tańcu.
Film stworzył Abhishek Kapoor,
którego znam z takich filmów, jak: Kal Po Che!, Rock On!, Fitoor, Aryan Unbreakable.

W filmie zaskakuje mnie obraz powodzi.  Nagle  - zgodnie z faktami - 15 czerwca  2013 woda wdziera się w Kedarnath.
To po tsunami z grudnia 2004 roku największa klęska żywiołowa w Indiach.  Zginęło 5 700 ludzi, do dziś nie odnaleziono 70 tysięcy, armia ocaliła  50 tysięcy. Ze grozą patrzę na obrazy powodzi, świadoma tego, że jadę w te miejsca  - teraz już za kilka godzin - w czas monsunu.
PIOSENKI: