Sloneczniki

Notebook (Indie 2019 - hindi)

Notebook (Indie 2019 - hindi)

08-11-2019
- Love will happen
Reż. Nitin Kakkar (Filmistaan, Mitron)
2019
hindi
IMDb 6.8

Nie dotarłam tego lata do Kaszmiru. Może kiedyś? To ta  część Indii (czy Indii? Kaszmir chce azaadi - wolności), która budzi we mnie ciekawość na granicy tęsknoty. Dlatego Notebook mogę oglądać choćby tylko dla obrazów Kasszmiru.  Płynąć okiem wraz z bohaterem wydrążoną w drewnie łodzią po zarastajacych przestrzeniach jeziora Dal, wznosić oczy ku górze, ku ośnieżonym Himalajom. Rozglądać się za plecami bohaterow podczas ich przyjazdow z wyspy - szkoły do miasta. Wypatrując obrazów Srinegaru.
Ten film to opowieść, w której przeplatają się sceny z życia Kabira (Zaheer Iqbal) i Fideraus ( Pranutan Bahl). Pierwszy to ktoś, kto jako dziecko z ojcem  panditem kaszmirskim musi opuścić swój rodzinny dom z powodu narastajacej wrogości między hindudami  a muzułmanami. Gdy dorasta, zostaje żołnierzem broniącym granicy rozdzielającej Indie od oderwanego od nich w 1947 roku Pakistanu. W czas Podziału dokonanego przez opuszczajacych subkontynent po 200 latach niewoli Brytyjczyków. Odchodząc rzucili za sobą Kaszmir  jak kość niezgody, zarzewie czterech wojen między Indiami i Pakistanem. Tej bratobójczej  granicy broni Kabir przeżywając traumę, która powraca do niego w snach, gdy wezwany przez wuja decyduje się wrócić do rodzinnego Kaszmiru, by podjąć się pracy nauczyciela w pływającej po jeziorze Dal wyspie-szkole.
W tej samotności,
otoczony wodą i w oddali górami Kabir znajduje dziennik poprzedniej nauczycielki, muzułmanki  Fidraus.
Czytając go
i słuchając wspominających ją dzieci Kabir zakochuje się w Fidraus.
My widzowie widzimy, co w tym czasie dzieje się z Fidraus.
Czekając,  aż tych dwoje się spotka.
W filmie Nitina Kakkara
  dalekie echo exodusu panditow hinduskich z muzułmańskiego Kaszmiru, motyw miłości, która pokonuje podziały także międzywyznaniowe, relacje nauczyciel - uczeń,   zdrada ukochanych, obrazy przygotowań do ślubu, idea edukacji jako alternatywy na szkolenie się w Pakistanie na bojownika o wolność Kaszmiru.
Cień wojny w okupowanym
przez 600 tysięczną armię indyjską
muzułmańskim Kaszmirze zaznaczono tylko w jednej scenie, gdy dzieci przeraża widok trupa w jeziorze Dal.