Sloneczniki

Dorasani (Indie 2019 - język telugu)

Dorasani (Indie 2019 - język telugu)

06-03-2020
- miłość aktem rewolucji
Reż. Scen. K.V.R. Mahendra (debiut)
2019
tłumaczenie tytułu: Księżniczka
IMDb 6.1/10
dramat miłosny
język telugu
Raju (Anand Deverakonda) mimo biedy rodziców może sobie jako jedyny w wiosce pozwolić na kształcenie się w mieście. Przyjeżdżając na wakacje ma już w sobie tyle dystansu, że feudalne relacje między wioską a  rządzącym nią z pałacu radżą widzi niemniej wyraźnie jak zbuntowani przeciw nim nawołujący do rewolucji naksalici. Raju ma też odwagę zakochać się w ukrywanej w pałacu córce radży  Dewice (Shivatmika Rajasekhar).
  Nocami w deszczu stoi pod jej oknem, by doczekać się choć jednego spojrzenia, przekazuje jej swoje miłosne wiersze, Dewika wymyka się na spotkanie z nim.
Gdy jej ojciec odkrywa ich więź, każe policji  go aresztować i oskarżyć  jako naksalitę, a Dewike odsyła do jej brata w Hajdarabadzie. Gdy Dewika dowiaduje się  że nazajutrz ma bilet do Ameryki, ucieka. Raju też udaje się uciec policji i oboje spotykają się licząc na wspólne życie z dala od domu....
Na początku historii słowa o zainspirowaniu faktami budzą we mnie niepokój, że będzie mrocznie i rzeczywiście to kolejny (po Dhadak i Sairat) film z motywem honorowego zabójstwa.
Trudno uwierzyć, że relacje między wsią a panem dotyczą lat 1980-ch. Książęta stracili prawa do tytułów po 1947, roku wyzwolenia Indii spod niewoli brytyjskiej. Pewnej nocy Indie wprowadziła prawo odbierające im resztę przywilejów. Pozostawało im już tylko pozyskiwać głosy swoich poprzednich niewolników, by zaistnieć w polityce lub wynajmować swoje pałace na hotele.
Gdy przesiedziawszy 30 lat więzienia naksalita wraca spotkać się w wiosce z Raju, pałac radży jest opuszczoną przez wszystkich ruiną. Naprzeciwko okna pokoju księżniczki pozostał tylko napis na murze: "dotknęłaś mojego serca, przyjdę po Ciebie zostawiając wszystko za sobą".
Debiutant K.V.R. Mahendra
przedstawia swą bardzo prawdziwie, z dużym realizmem pokazując zarówno radość świąt jak i ból upokorzenia. Shivatmika Rajasekhar i Anand Deverakonda swą gra uwiarygodniają rodzenie się zakazanej miłości.
Ciekawy film dedykowany ofiarom zakazanej miłości, której ceną często bywa śmierć.   I smutny.
PIOSENKI: