Sloneczniki

Mamut

Reżyseria: Lukas Moodysson

Scenariusz: Lukas Modddysson

Produkcja: Dania, Niemcy, Szwecja

Tytuł: Mammoth

Nagrody: nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie

Język: angielski, filipiński

Premiera: 2009

Ocena: IMDb  6.8

Kochające się małżeństwo w Ameryce. Leo Vidales - Gael Garcia Bernal - zaangażowany w sprzedaż gier w sieci, Ellen - Michelle Williams - chirurg dziecięcy w szpitalu. Zapracowani niewiele mają czasu dla siebie, za mało dla swojej siedmioletniej córeczki. Zajmuje się nią Gloria - Marife Necesito - z Filipin. Rozmawiają ze sobą, chodzą razem do planetarium podziwiając rozgwieżdżone niebo, dziewczynka chętnie uczy się od swojej niani filipińskiego, chodzi z nią do kościoła. Jackie czuje się lepiej ze swoją nianią niż z wciąż zajętą pracą mamą, szukjącą zapomnienia w biegu na sztucznej bieżni. Niania też przeżywa swój dramat. Matkuje obcej córeczce, tęskniąc za zostawionymi w Filipinach synami siedmioletnim Manuelem i dziesięcioletnim Salvadorem.


Ojciec Jackie ma swoją historię. Wyjeżdża do Bangkoku podpisać wielomilionową umowę na sprzedaż gier komputerowych. Negocjacje przeciągają się, a Tajlandia na każdym kroku kusi obecnością sprzedających swoje ciała pięknych Tajek.....

 

Smutny film. Dzieci umierają bite przez matki, matki z miłościa patrzą na cudze oddane im w opiekę dzieci,

płacząc po rozmowach telefonicznych ze swoimi, opuszczonymi dla pieniędzy. Praca, która oddala od bliskich, pieniądz, który dzieli rodziny. Znamy to z własnych domów, rodziców poruszajacych się jak zombi na monitorach podczas rozmów na skypie. W swych domach ze zdjęciami najbliższych. W Irlandii, Norwegii, Anglii. Rodziców patrzących na swoje uśpione dziecko – rano przed wyjściem do pracy i wieczorem po powrocie. Czas budowania więzi mija. Filipince Glorii udaje się wrócić do swoich synów. Jednak cena za ten powrót jest straszna.

 

Niemniej przygnębia wierny mąż w prostytutce tajskiej - Nathamonkarn Srinikornhot -

widzący kogoś potrzebującego pomocy w odbudowaniu swojej godności w przyzwoitej pracy. Jego wartości kontra zmysły.

Film jest realistycznie sfilmowany, relacje między bohaterami zaciekawiają, mali bohaterowie wzruszają. Urozmaicenie zapewnia to, że na zmianę jesteśmy w trzech miejscach, w trzech światach – w Ameryce, na Filipinach i w Bangkoku. Może słowo urozmaicenie nie jest właściwe, bo z Tajlandii widzimy tylko

sale konferencyjne biznesmenów, bary z dziwkami i morze, a z Filipin najbardziej wbijają się w pamięć obrazy dzieci sortujących śmieci.

i.telegraph.co.uk

Tych, które, jeśli zachorują, po prostu umrą, nigdy przez nikogo nieleczone.

 

"Mamut" to taki film, który trudno właściwie sklasyfikować. Amerykański, bo akcja rozgrywa się w USA, a jedną z bohaterek gra amerykańska aktorka, Michelle Williams? Ale pozostałe role odrywają Meksykanin Gael Garcia Bernal , Filipinka Marife Necesito i Tajka Nathamonkarn Srinikornhot. Duński, bo stąd pochodzi reżyser filmu ,Lukas Moodysson i kapitał zainwestowany w produkcję? Ale ten jest też z niemieckiego i szwedzkiego źródła. U mnie będzie europejski ze względu na reżysera.

 

Ludzie, ktorzy stają się towarem, dzieci na sprzedaż, zamienianie swego czasu na pieniądz, a pieniądz na rzeczy. To czego zdecydowanie mi zabrakło, to nadziei, chyba że mam jej szukać w rozgwieżdżonym niebie oglądanym przez bohaterów z przejęciem w planetarium.

 

P.S. Tytuł filmu też budzi smutek – pokazuje pozór bogactwa, które w innych warunkach pozostaje nierozpoznane, pozbawione wartości.