Sloneczniki

Fascynujące miejsca świata (ArturAnuszewski)

Videograf, Chorzów 2005

   

Znów ruszam tanio w podróż. Po cudzych wrażeniach, cudzych zdjęciach. Tym razem Artura Anuszewskiego. Podróżnika fotografa. 160 krajów! Dwa razy samotnie wokół świata. W 80 dni, oczywiście:) Wybrał on miejsca zanurzone w naturę, tajemnicze, święte, zaskakujące architekturą i rzeźbami. Dokładniej napiszę, jak AA  przedstawił Indie -  niewidziane jeszcze przeze mnie Khadżuraho (ale Ty, Zahro je widziałaś?:) i Bhubaneśwar, Puri i Konarak w Orisie.

METEORY - klasztory zawieszone w powietrzu (Grecja)

ATHOS - republika mnichów prawosławnych (Grecja)


ALHAMBRA - mauretański raj (Hiszpania)


MOLDOVITA, HUMOR,  VORONET i SUCEVITA
 - malowane kościoły (Rumunia)


LOURDES - chrześcijańskie centrom pielgrzymkowe (Francja)

 


NEUSCHWANSTEIN - baśniowy zamek (Niemcy)


PERSEPOLIS - stolca starożytnej Persji (Iran)


OMAN - pustynny sułtanat (Sułtanat Omanu)


JEMEN - szlak kadzidła i mirry (Jemen)


KHADŻURAHO - kamienna Kamasutra (Indie)

 

 
khajuraho-india.org


Khadżuraho. Jeśli słyszymy tę nazwę, to najczęściej widzimy przed sobą zmysłowe pełne erotyki rzeźby na ścianach świątyń. Może widzieliśmy je jako ilustrację do "Kamasutry", 1500 lat temu napisanego w Indiach podręcznika sztuki miłosnej.


 Stworzył ją w Benaresie, sam oddany wówczas medytacjom i modlitwom poeta Watsjajana Maallaga, "ku pożytkowi ludzkości".

Świątynie Khadżuraho powstawały od IX do XII wieku, choć najważniejsze z nich pochodzą z czasu dynastii Czandelów miedzy 950 a 1050 rokiem.

Wyobrażacie to sobie? Dwadzieścia dwie świątynie. A kiedyś było ich osiemdziesiąt pięć! Ocalały w trzech grupach. W środku miasteczka, które pewnie z nich żyje - najbardziej znane: Kandarija Mahadeva


 
Kandarija Mahadewa -farm3.static.flickr.com

Devi Dżagadamba (Jagadamba)

 
świątynia  Dewidżagadamba (Jagadamba) - hat.net

Gitragupta (Chitragupta)

 
świątynia Chitragupta - farm4.staticflickr.com

 Wiśwanata (Vishvanatha)

     
Wiśwanata (Vishvanatha)
- cache.virtualtourist.com


 i świątynia Lakszmana (Lakshmana)

 
Lakszmana - smokwawelski.net

Chce nam się iść w skwarze 2 km dalej ku siedmiu świątyniom?
Najwięcej słychać o Parśwannatha (Parsvanath),


 
świątynia Parsvanatha - cache2.artprintimages.com

 Adinathi

 
świątynia Adinathi - images.travelpod.com

 i Javari?

  
świątynia Jawari - images.travelpod.com

I już na pewno rykszą pięć km od miasta tylko dwie - Chaturbhuj



świątynia Duladeo


Co to znaczy, ze zbudowano je w stylu nagara, typowym dla obszarów od Himalajów do gór Windhju? Poznać go można po wysoko na cokołach umieszczonych dwuczęściowych wieżowych świątyniach (sikhary). Lekkości budowlom przydają otwarte balkony mandap - sal poprzedzających samo serce świątyń sanktuarium. Miejsce zbierania się wyznawców. Najbardziej zdumiewa ocean rzeźb na ścianach zewnętrznych.

  

Kogo tu nie ma?! Wielka trójca (Trimurti) - Brahma, Śiwa, Wisznu, ale i Kryszna, Ganeśa, boginie Parwati i Saraswati. A obok bogów ludzie, zwierzęta. Królestwo Czandelów tysiąc lat temu zastygło w gestach polowań, uczt, koncertów, bitew.


I sceny erotyczne, w parach, całymi grupami, nawet z wyobrażeniem sodomii. Często motyw trzech kobiet i jednego mężczyzny. W jednej ze scen stoi on na głowie w pozycji jogina.


Erotyczne motywy w indyjskiej kulturze można spotkać w różnych miejscach. Sławne są rzeźby  na murach świątyni Słońca w Konarak (stan Orisa), czy zmysłowe malowidła na ścianach Adżanty. Na każdym kroku można spotkać kult lingi - fallicznego symbolu Śiwy (obok Wisznu i Brahmy głównego boga hinduizmu). Przedstawia się go w różnych postaciach. Jedne z popularniejszych to Nataradża w tańcu stwarzający świat i bóstwo płodności. Kamienne lingi królują w świątyniach polewane woda, wonnymi olejkami, obsypywane kwiatami.
Skąd erotyczne sceny na ścianach Kadżuraho? Autor albumu zadaje sobie pytania. Czy chodzi o świątynne prostytutki, devadasi? Czy powodem jest tantryzm - kult żeńskiej zasady stwórczej, śakti. Tantryści - kult joni - kobiecego organu, często przedstawianego w kamieniu razem z lingam. W erotycznych zespoleniach szukali dróg do Absolutu i utożsamienia się z bogiem. W oczach AA Kadżuraho - to kamienna ilustracja sztuki miłości "Kamasutry".



BHUBANEŚWAR, PURI, KONARAK
- hinduistyczne świątynie w Orisie (Indie)

Orisa.


Skansen hinduskiej architektury. Żywy wiarą wyznawców. Dzięki temu, że do XVI wieku Orisa nie uległa najazdom muzułmańskim  jak w skamielinie zachowały się tu świątynie hinduskie zbudowane od VII do XIV wieku. I później.
Dynastie Somawanśinów i Gangów podarowały jej to, co warto zobaczyć w Bhunaneśwar, Puri i Konarak.

Bhubaneśwar, niegdyś stolica  (w III w p.n.e.krwawo zdobytej przez Aśokę) Kalingi. Święte miasto wzniesione  z XI/XII wieku. Z 500 świątyń czczących Śiwę ocalało  150. Zazwyczaj na oglądanie mamy tak nie wiele czasu, że skupiamy się na kilkunastu wyróżniając spośród nich Lingaradźi z wysoką smukłą śikharą


 .
wikimedia

Hindusi strzegą sacrum, pozwalając nie hindusom obejrzeć ją tylko z dali z wysokości tarasu.  Do środka mogą wejść tylko ci, którzy szukają tam Śiwy.

Kolejne cudo do obejrzenia to malutka świątynia Mukteśwary  z IX/X wieku. W środku surowość ścian, na zewnątrz rzeźby bogów i bogiń wplecione w e wzory geometryczne odbite w sakralnej sadzawce.

 

Świątynia Radżarani (Rajarani) - znów bogactwo rzeźb.

 
Bhubaneśwar -images.travelpod.com


Tę świątynię  w albumie przedstawiono jako Mukteśwary, choć w sieci podpisywana jest jako Rajarani. Pozostaje pojechać i samej się przekonać, jak na imię tym dziwom.

Puri - najświętsze miasto w Orisie.



Z całych Indii ściągają tu pielgrzymi, by czcić jedno z najstarszych bóstw hinduskich, jedno z wcieleń Wisznu, pana Świata - Dźagannathę. Świętynię (Jagannath) ku jego czci


 wolno nam tylko popatrywać z daleka nie mogą wejść do miejsca kultu, ale w tłumie pielgrzymów zdążających tysiącami na Święto Wozów - Ratha Jatra - znajdzie się dla nas miejsce.


 To właśnie to święto, które przeraża historiami ludzi w uniesieniu rzucających się pod ogromne drewniane koła wozów  wiozących wyobrażenia bóstw. Pozwalając się zmiażdżyć.

Świątynia Słońca (Surji) w Konarak. Z XII wieku. W średniowieczu - największa budowla Indii. Dziś jej główna budowla (śikhara) w ruinie, więc Czarna Pagoda zadziwia nie wielkością, ale kształtem.


 

 Ze złotego piaskowca stworzono rydwan ciągnięty przez siedem koni. Pojazdem tym miał przybywać na ziemię - bóg Słońca (Surja). Czterometrowy cokół, kiedyś zawierający dwanaście par  wykutych w kamieniu kół. O trzymetrowej średnicy.

 
Konarak - świątynia Surji- wikimedia.org


i rzeźby, płaskorzeźby - motywy geometryczne, roślinne i jak w Kadżuraho  erotyzm ludzki.


MOGAO, YUNGGANG, LONGMEN i MAIJI
- buddyjskie groty skalne (Chiny)


TYBET - dach świata (zajęty przez Chiny)


NIMEJI, OSAKA, NAGOYA, MATSUMOTO, EDO
- zamki feudałów i szogunów (Japonia)

 
Nimeji - travelinos.com

 
Osaka - okiemjadwigi

 
Nagoya - destination360.com



BALI - wyspa bogów i demonów (Indonezja)


FEZ, MARRAKESZ, MEKNES, RABAT
- królewskie miasta Maghrebu (Maroko)

 
Meknes - fostertravel.pl

 
Rabat -.globtroter.



WIELKIE ZIMBABWE - tajemnicze ruiny (Zimbabwe)

 
wodospady Wiktorii - .files.wordpress.com


LALIBELA - skalne kościoły (Etiopia)


PALENQUE - tajemnica świątyni inskrypcji (Meksyk)

 

  
TIKAL - tajemnicze piramidy
ponad koronami drzew tropikalnego lasu (Gwatemala)

 

COPAN - tajemnice steli Majów (Honduras)
 

NAZCA - gigantyczna galeria rysunków (Peru)


TIAHUNACO - miasto czy miejsce kultu? (Boliwia)


ROTORUA - centrum kultury maoryskiej (Nowa Zelandia)

 
gorące źródła - i1.trekearth.com