Sloneczniki

Ko (Indie 2011 - tamilski)

Ko (Indie 2011 - tamilski)

16-08-2016
 – wygrać przegrywając

 

Reż. K. v. Anand ( kiedyś operator,(Ayan), Anegan)

język tamilski

2011

tytuł: கோ (tamilski), tłum. Król

IMDb 7.8/10

Muzyka: Harris Jayaraj (Anniyan, Ayan, Ghajini, Minnale, Kaakha, Kaakha)

4 nagrody, 10 nominacji (za reżyserię, za role - Jiiva i Ajmal Ameer, za muzykę, za film, za debiut - rola Karthiki Nair)

 

 

 

"Ko" to film o tym, jaką moc w kreowaniu władzy ma prasa i jakiej manipulacji bywa ona poddawana ze strony spragnionych władzy.

W  filmie przedstawiono kilka skonfliktowanych ze sobą grup: politycy, którzy bronią posiadanej pozycji (Prakash Raj w roli premiera)

 

 

i dwa ugrupowania walczące o władzę - skorumpowana partia butnego i opowiadającego się jawnie za przemocą Aalavandhana (Kota Śrinivasa Rao) i nowe ugrupowanie, które reprezentuje skrzywdzonych i poszukiwaczy sprawiedliwości traktujących władzę jako służbę społeczeństwu. To partia młodych, która stwarza alternatywę dla tych, którzy skończywszy studia od trzeciej rano czekają przed ambasada Stanów w kolejce po wizę.

Oni wykorzystują dla pozyskiwania głosów wyborczych Facebook i Twitter. Do ich zwycięstwa przyczynia się też dziennikarz Aświn Kumar (Jiiva), którego zdjęcia kreują

 

 

na bohatera Vasanthana Perumala (Ajmal Ameer), przywódcę ugrupowania młodych.

 

 

Swój udział w zwycięstwie młodych mają też naksalici. Mówi się tu o nich -  ci, którzy wysadzają pociągi i palą ludzi, a jednocześnie stanowią nadzieję dla wielu głodnych i skrzywdzonych. Tu pojawiają się jako ci, którzy kreują rzeczywistość i jako ci, których się tu używa pragnąc potem usunąć.

W tej historii dużo przemocy, bicia, tragedia zamachu bombowego na wiecu wyborczym, obrazy pozyskiwania głosów wyborczych przekupstwem i szantażem. Gdzieś daleko w tle blada relacja miłosna między parą dziennikarską (Karthika Nair jako Renuka).

 

 

Film zaskakuje mnie przesądem,  zgodnie z którym astrolog przepowiada politykowi wygraną, jeśli poślubi on 13-letnią dziewicę. Specyficznie indyjski kompromat na polityka. To pomaga wygrać młodym.

Ich 28-letni przywódca słyszy przejmując władzę premiera stanu: "teraz siadasz na parzącym krzesle. Możesz dać tysiąc obietnic. Żadnej nie dotrzymasz".

 Film trzyma w napięciu, realistycznie pokazuje problemy. Zaskakuje nagłym zwrotami akcji.

 

CYTAt:

"Jesteście z prasy. Wyciągnięcie informacje nawet z trupa"

Tamil Tracklist

No. Title Lyrics Singer(s) Length
1. "Aga Naga"   Pa. Vijay, Vanamali Vijay Prakash, Tippu, Ranina Reddy, Priya Subramaniam, Solar Sai ,Srik , Emcee Jesz 05:22
2.  "Enamo Aedho
Madhan Karky, Sricharan, Emcee Jesz Aalap Raju, Prashanthini, Sricharan, Emcee Jesz 05:36
3. "Gala Gala"   Kabilan Tippu, Krish, Haricharan, Sayanora Philip 04:55
4. "Venpaniyae"   Pa. Vijay Sriram Parthasarathy, Bombay Jayashree 05:25
5. "Netri Pottil"   Madhan Karky Naresh Iyer 02:43
6. "Amali Thumali"   Viveka Hariharan, Shweta Mohan & Chinmayi 05:50