Sloneczniki

Daawat-e-Ishq (Indie 2014 - hindi)

Daawat-e-Ishq (Indie 2014 - hindi)

15-09-2017
 - rzeźnik zakochany w koźle ofiarnym

reż. Habib Faisal ( Ishaqzaade, Do Dooni Char)

2014

język hindi

tytuł oryg. Uczta miłości

IMDb 6.2/10

http://1.fwcdn.pl/po/90/52/699052/7631994.6.jpg


Wyrażnie miałam wczoraj nastrój na coś tak lekkiego. Film zaczyna się wprowadzeniem do tematu ważkiego społecznie. Chodzi o problem posagu. Mimo zakazu  i od 1961 roku zagrożenia karą więzienia dla osób domagających się i akceptujących posag, pozostaje on przyczyną śmierci indyjskich kobiet. Co godzinę w Indiach w związku z rozliczeniami  związanymi z posagiem umiera jedna kobieta. Początek  dramatyczny, niemniej film w lekkiej formie, z wartką akcją  przedstawia oburzenie  bohaterki Gulrez Qadir (Pareenity Chopra) wystawianej na upokarzające targi podczas prób aranżowania małżeństwa. Nawet, gdy bohaterka zakochuje się, obiekt jej miłości nie potrafi przeciwstawić się naciskom rodziców żądających posagu w wysokosci uniemożliwiającej małżenstwo. Stąd też Gully wpada na pomysł wykorzystania paragrafu 498a w celu wymuszenia na żądających posagu pieniędzy za odstąpienie od pozwania ich do sądu. Uzyskane pieniądze mają umożliwić jej studia w Nowym Jorku. Dzięki nim  zgodnie ze swoim marzeniem pragnie zostać projektantką butów. Liczy, że pomoze jej w tym jej przyjaciel i tata w jednej osobie.

Abdul Qadir (Anupam Kher) nie pali się do łamania prawa, ale nie umie swej ukochanej córeczce niczego odmówić. Razem angażują się w niebezpieczną grę.

http://static.koimoi.com/wp-content/new-galleries/2014/09/daawat-e-ishq-movie-still-20.jpg

Gully wybiera na swoją ofiarę właścicela serii restauracji słynnych ze smakowitych kebabów Tariqa Haidera (Aditya Roy Kapoor).

https://media.indiatimes.in/media/photogallery/2014/Jul/aditya-roy-kapur-in-daawat-e-ishq-movie-1_1406555162.jpg

Plan udaje się zrealizować, Gully zdobywa szantażem potrzebne jej na spełnienie marzenia o amerykańskim śnie pieniadze, ale... w realizacji postawionych sobie celów zaczynają jej przeszkadzać myśli o Tariqu, który w trzy dni przed ślubem zdążył pozyskać jej serce.

http://www.nripulse.com/wp-content/uploads/2014/09/daawat-e-ishq.jpg


Cieszył mnie w tym filmie
widok znanego Charminaru, obrazy  jeziora Sagar i posągu Buddy, fakt, ze akcja rozgrywa się w bliskim mi Hajdarabadzie. A potem, gdy bohaterowie zana miejsce swojej zemsty na łowcach posagów wybrali stolicę Uttar Pradeś, Lucknow ucieszył mnie widok nieznanego miasta. Aż pobiegłam do mapy sprawdzać, jak daleko jest od planowanej trasy kolejnej podróży do Indii.  Urzeczona muzułmańską architekturą, lekkością wieżyczek, kamienną koronką,  smukłością minaretów, ale i  ruinami miejsc kiedyś mieniących się klejnotami i blaskiem  jedwabiu żyjących w przepychu nawabów. Teraz stawały się tłem do cieszenia się sobą bohaterów,

http://sim05.in.com/1b8e9eb7ec2a2520ebaeea1fcd992416_ft_xl.jpg

do wyśpiewywania sobie, że jesteśmy jak thumri i dadra, razem  brzmimy jak kanon, że "moja cierpliwość niecierpliwie czeka". Niemniej cieszyło mnie to, że akcja rozgrywa się wśród muzułmanów.

http://i.ndtvimg.com/mt/movies/2014-07/dawat630.jpg

Pewnie za sprawą reżysera, znanego mi z filmów  Ishaqzaade, Do Dooni Char Habiba Faisala.

https://assets.mubi.com/images/cast_member/39021/image-w240.jpg?1464498941

Dzięki temu możemy słyszeć tu często powitanie Khuda hafiz!, czy salam alejkum, dwukrotnie być świadkami ślubu muzułmańskiego, usłyszeć na nim: "biorę ciebie, biorę twoje kłopoty, to, jak mówisz do mojej matki mamo, twój sposób świetowania Holi". Właśnie Holi. Widok Holi zawsze mnie cieszy w filmie. Teraz, od kiedy przeżyłam je w Kalkucie osobiście - jeszcze bardziej.

https://www.yashrajfilms.com/images/default-source/Movies/Daawat-e-Ishq/Daawat-e-Ishq-Movie-Gallery/aditya-roy-kapur-in-daawat-e-ishq50c19ba026f56f7f9f64ff0000090313.jpg?sfvrsn=2

Lubię też obrazy ulicy budzącej mój apetyt na Indie widokiem przygotowywanego jedzenia. Rozumiem bohaterkę, że daje się złowić na smak potraw, od przypraw których płoną usta.

https://filmfare.wwmindia.com/content/2014/Aug/sds_1407928407.jpg

 PIOSENKI

Sharayana

Daawat-e-Ishq

Mannat

Jadu Tone Walaliyan

Rangreli