Sloneczniki

Chandni Bar (Indie 2001 - hindi)

Chandni Bar (Indie 2001 - hindi)

03-11-2013
 - odebrać godność, przywrócić godność
Reżyseria:Madhur Bhandarkar (Page 3, czy Corporate)
Scenariusz:Mohan Azaaad
Muzyka:Raju Singh
Zdjęcia:Rajiv Ravi
Język: hindi
Nagrody: 14 nagród (za role - Tabu, Atul Kulkarni, Anaya Khore, Silver Lotus za film o tematyce społecznej, za scenariusz, reżyserię, film) 7 nominacji (scenariusz, film, reżyserie, negatywną rolę - Suhas Palshikar, za rolę - Tabu)
Gatunek:dramat

Premiera:2001
Ocena:IMDb 7.3/10


 Akcja filmu rozgrywa się w świecie kobiet, które w walce o przeżycie podejmują się upokarzającej pracy tancerek w barze, z z czasem stają się prostytutkami. Film podejmuje też temat gangsterskiego podziemia w Mumbaju. Film spotkał się z uznaniem krytyków.

Uttar Pradesh. Miasteczko Sitapur, 1985 rok. Podczas zamieszek hindusko-muzułmańskich Mumtaz Ali Antaz (Tabu) daremnie próbuje wyciągnąć z płomieni  swoich rodziców. Muzułmanie w popłochu uciekają do Mumbaju zostawiając za sobą zgliszcza swoich domów i trupy najbliższych.Wuj wciąga sparaliżowaną z rozpaczy Mumtaz do pociągu. W slumsach Mumbaju ofiarowuje im pomoc muzułmanin Iqbal (Rajpal Yadav). Załatwia on dla Mumtaz pracę  w "Chandni Bar".

 

 Dziewczyna nie może się odnaleźć wśród przekleństw tancerek sprzedających swoje ciała klientom, oblepiona obleśnymi spojrzeniami mężczyzn, urażana wulgarnymi słowami. Z czasem jednak poznając bliżej nieszczęścia kobiet, z którymi razem tańczy na scenie, otoczona przyjaźnią przymuszanej przez męża do prostytucji i aborcji Deepy (Ananya Khare), Mumtaz zaczyna się oswajać z nowym miejscem. Pewnego dnia spotyka ją kolejny cios. Zostaje zgwałcona przez pijanego wuja. Teraz od widoku obrzydliwej dla niej twarzy wuja odpoczywa w wątpliwej atmosferze "Chandni Bar"u.


 

 Przestaje już liczyć na odmianę losu, gdy pewnego razu pojawia się w barze gangster Potiya Sawant (Atul Kulkarni). Nie może oderwać oczu od pięknej i smutnej Mumtaz...
To jeden z filmów, który mnie bardzo dotknął. Już dawno chciałam wrócić do niego także na blogu (przenosząc swój opis sprzed lat z wikipedii). Wczoraj zobaczyłam mojego ulubieńca Atula Kulkarni w kiepskim filmie, a i tak z przyjemnością. To właśnie w Chandni Bar, a może jeszcze w Rang De Basanti go odkryłam dla siebie. Szczególnie podziwiając w filmie w marathi Natarang. Filmów z nim poszukuję. A tu on z Tabu w bardzo dobrze zrobionym przez cenionego przeze mnie Madhura Bhandarkara filmie. Np w spotkaniu z bohaterką.Film warto zobaczyć, choć będzie to wejście w ciemność. Z jaśniejszymi momentami, gdy za ciałem kobiety - przedmiotu zaspokojenia pożądania ktoś widzi osobę. Kogoś, kogo warto poznać, bronić, troszczyć się o niego.

P.S> India Today uznaął ten film za jeden z 10 najwazniejszych zajmujących się losem kobiety w Indiach> Jakie inne byscie umiescili na ich liście? Wg India Today sa to Damini