Sloneczniki

Apaharan (Indie 2005 - hindi)

Apaharan (Indie 2005 - hindi)

03-11-2013
 - kandydat na policjanta porywaczem
Reżyseria: Prakash Jha (Parampara, Dil Kya Kare i Gangaajal)
Język: hindi
Premiera: 2005
Gatunek:dramat społeczny i polityczny z elementami thrillera
Nagrody: za dialogi - Prakash Jha, rolę negatywne - Nana Patekar)
Tytuł:"Porwanie"Akcja filmu rozgrywa się w Biharze. Tematem filmu jest "wzlot" i "upadek" mężczyzny, któremu ojciec wpoił wysokie ideały i któremu nie udaje się żyć według nich. Zawodzi siebie i ojca. Odrzucony przez ojca szuka drogi do sukcesu na drodze przestępczej.


Ajay Shastri (Ajay Devgan) żyje w Salmapur w stanie Bihar. Jego ojciec profesor Raghuvansh Shastri (Mohan Agashe) jest naśladowcą Gandhiego, uznanym politykiem, z pasją krytykującym działalność polityków skażonych korupcją i powiązaniami z mafią biharską. Oczekuje, że jego syn pójdzie w jego ślady hołdując niezłomnie wyższym wartościom, żyjąc w każdych okolicznościach uczciwie i w prawdzie.Tymczasem Ajay, mimo ukończenia z wyróżnieniem szkoły policyjnej, od lat nie może dostać się na listę kandydatów do zatrudnienia, ponieważ uparcie odmawia dania łapówki decydentom. Bezrobotny, zrozpaczony tym, że w przyszłym roku wiek uniemożliwi mu spełnienie marzenia o zostaniu policjantem, Ajay decyduje się dać łapówkę. Wbrew swoim przekonaniom i woli swojej ukochanej Meghi Basu (Bipasha Basu).Aby zdobyć pieniądze na łapówkę zapożycza się u miejscowego gangstera Murli (Murli Sharma). Dzięki łapówce wreszcie spełnia się jego wieloletnie marzenie – Ajay trafia na listę kandydatów do policji. Ale żyjący na bakier z prawem minister spraw wewnętrznych Dinkar Pandey (Chetan Pandit) stawia warunek. Jeśli ojciec Ajaya nie zrezygnuje z godzącej w niego krytycznej mowy wobec tłumów, Ajay zostanie skreślony z listy. Ajay próbuje przekonać swojego ojca, że jego nieustępliwość zniweczy marzenia syna. Profesor czuje się rozczarowany postawą syna. Oburzony odrzuca propozycję ministra. Ajay nie tylko traci szanse na dostanie pracy w policji. Przymuszany przez gangstera do zwrotu długu, zdesperowany decyduje się przyjąć od mafii zlecenie na porwanie pewnego bankiera. Porwanie to doprowadza go do konfliktu z chroniącym bankiera gangsterem Gaya Singh (Yashpal Sharma). Ajay z pogardą odrzucony przez bezkompromisowego w swoich poglądach ojca, upokorzony do granic wytrzymałości przez Gayę Singha, zabija gangstera. Nie ma już powrotu do świata wyznawanych dotychczas zasad, który dzielił z ojcem i Meghą. Ajay zwraca się do mającego ambicje polityczne szefa mafii muzułmańskiej Tabreza Alama (Nana Patekar) proponując mu swoje usługi.
Tak pisałam o tym filmie prawie sześć lat temu na wikipedii. Czemu do niego wracam umieszczając go na blogu? Bo do dziś go bardzo dobrze pamiętam, bo poruszyła mnie bezsilność bohatera w wyniku, której sięga on po przemoc, która dając pozory siłyjeszcze bardziej go osłabia. Praaksh Jha,reżyser z Biharu, stanu, o którym mówi się, jak o jądrze ciemności Indii, poruszył mnie także w innych swoich filmach: Mrityudand, Gangaajal, Raajneeti. Mniej w Chakravyuh i
Aarakshan. Bardzo wiarygodne wydało mi się też to, jak zagrali w Apaharan swoje role Ajay Devgani wyszukiwany przeze mnie w filmach Nana Patekar.  Wg mnie warto zobaczyć. Teraz szukam tego reżysera Satyagrahy.
PIOSENKA:
Aoji Babu